Aparaty
Nie da się ukryć, że zarówno zdjęcia jak i nakręcone przez nas filmy są ogromnym źródłem wspomnień. To co na nich widać, to przeszłość. A przeszłość, dla nas ludzi, ma ogromne znaczenie. Wracanie do dawnych momentów, w których czuliśmy się świetnie, wspominanie jakiś wydarzeń, ekscytującej przygody, wprowadza ludzi w stan prawdziwej nostalgii. Jest to o tyle ważne, że mamy doskonałą pamięć. Umykają nam pewne chwile, ale dzięki aparatom (teraz cyfrowym) możemy je sobie przypomnieć. Niejako wyciągnąć plik z teczką o wspomnieniach z najgłębszych zakamarków naszego wciąż nie do końca zbadanego mózgu. Ważne jest (skoro jest taka możliwość) by uwiecznić te wspaniałe chwile za pomocą lepszego sprzętu. Są smartfony - to oczywiste. Ale żaden smartfon nie przybliży nas do jakości jaką są nam w stanie dać aparaty cyfrowe, tudzież lustrzanki. Nie da się tej całej elektroniki, a tym bardziej obiektywu, upchnąć w tak małym urządzeniu. Producenci muszą iść na pewne kompromisy, czego nie muszą robić zwłaszcza w przypadku lustrzanek.
Cyfrowa lustrzanka jest najbardziej wszechstronnym ze wszystkich aparatów fotograficznych. Może być używana zarówno jako kamera w pełni automatyczna, w pełni sterowana ręcznie lub w jednym z trybów półautomatycznych. Cyfrowe lustrzanki są również nazywane lustrzankami lub lustrzankami jednoobiektywowymi - skrót od nazwy Digital Single Lens Reflex. W tym tekście omówimy niektóre z głównych i ważnych funkcji lustrzanek cyfrowych. Lustrzanka jednoobiektywowa to aparat wybierany przez bardziej “poważnych” fotografów, jak również przez profesjonalnych fotografów. Dzieje się tak, ponieważ jakość obrazów wytwarzanych przez te aparaty jest znacznie lepsza niż w przypadku podstawowych aparatów kompaktowych, o smartfonach nie wspominając. Lustrzanki cyfrowe są popularne wśród entuzjastów aparatów fotograficznych, ponieważ pozwalają kontrolować wszystkie ustawienia ekspozycji, a także zmieniać obiektyw w razie potrzeby. Wszechstronność cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych oznacza większą kontrolę, a większa kontrola może pomóc fotografom w wykazaniu się kreatywnością. Cyfrowe lustrzanki jednoobiektywowe, takie jak podstawowy model Nikon D3500 lub droższy Canon EOS 80D, są większe i zajmują więcej miejsca niż aparat kompaktowy. Większy rozmiar to głównie zasługa luster i pryzmatów zastosowanych w optycznym wizjerze lustrzanek cyfrowych.Poniżej przedstawiono niektóre cechy lustrzanek cyfrowych, które odróżniają je od kompaktowych aparatów cyfrowych.
Aparaty - cechy lustrzanek cyfrowych
Większy rozmiar przetwornika obrazu to lepsza jakość obrazu i raczej nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości - zwłaszcza osoby, które znają się na fotografii. Cyfrowe lustrzanki jednoobiektywowe mają większe przetworniki obrazu niż aparaty kompaktowe. Większy przetwornik obrazu w lustrzance cyfrowej zapewni lepszą jakość obrazu niż mniejsze przetworniki obrazu w aparatach kompaktowych. Czujniki obrazu w aparatach cyfrowych rejestrują światło wpadające przez obiektyw aparatu podczas robienia zdjęcia. Piksele w przetworniku obrazu lustrzanki cyfrowej są większe niż piksele w przetworniku obrazu kompaktowego aparatu cyfrowego. Większe piksele są bardziej wrażliwe na światło i mogą dokładniej rejestrować jasne lub zacienione obszary pleneru (lepszy zakres dynamiki). Cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa może również robić lepsze zdjęcia przy jednocześnie słabszym oświetleniu, a na obrazie pojawi się mniej tzw. „szumu”, w porównaniu z obrazem stworzonym przy użyciu mniejszej matrycy. Szum aparatu cyfrowego odnosi się do drobnych plamek na obrazie, które można zobaczyć zwłaszcza wtedy, gdy używamy bardzo wysokiego ISO w gorszych warunkach oświetleniowych.
Zdjęcia zrobione lustrzankami cyfrowymi (z większymi przetwornikami obrazu) mają też wyższą rozdzielczość, dzięki czemu można je drukować w większych rozmiarach z mniejszą obawą o utratę jakości obrazu. Co jeszcze wyróżnia lustrzankę od kompaktu? Wymienne obiektywy. To ważna cecha, która odróżnia lustrzankę cyfrową od aparatu kompaktowego. Obiektyw w lustrzance cyfrowej można zmienić tak, aby lepiej pasował do danej sytuacji czy warunków oświetleniowych (czasem pogodowych) w której robisz zdjęcie. Niestety, ale obiektyw w typowym aparacie kompaktowym jest zazwyczaj niezdejmowalny, niewymienialny. Chociaż należy pamiętać, że w ostatnich latach na rynek weszły aparaty kompaktowe z wymiennymi obiektywami - nie przyjęły się jednak zbytnio na rynku.
Użytkownik lustrzanki cyfrowej może używać obiektywu szerokokątnego o stałej ogniskowej podczas robienia zdjęć krajobrazowych, a następnie przełączyć się na teleobiektyw stałoogniskowy, aby zrobić bliższe ujęcie np. ptaka siedzącego na drzewie. Co więce, użytkownik cyfrowej lustrzanki może również skorzystać z szerokokątnego teleobiektywu zmiennoogniskowego, aby robić zdjęcia w obu sytuacjach. Najważniejsze jest jednak to, że za pomocą aparatu cyfrowego SLR (np. Canon EOS Rebel T7i), będziesz mógł w stanie wybrać soczewki, które pomogą Ci zrobić jakościowo lepsze zdjęcie zdjęcie - masz większy wybór i większe pole manewru w każdej sytuacji. Większość obiektywów do cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych jest ostrzejsza i wyraźniejsza niż obiektywy stosowane w podstawowych aparatach kompaktowych, zwłaszcza obiektywy do lustrzanek cyfrowych o stałej ogniskowej.Ponadto wiele obiektywów cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych ma szersze otwory przysłony niż te dostępne w aparatach kompaktowych. Obiektywy z szerszymi otworami przysłony umożliwiają robienie zdjęć w wielu warunkach - słabego oświetlenia bez użycia lampy błyskowej.
Aparat - więcej funkcji, to więcej zabawy, ale i lepsza jakość robionych zdjęć
Warto pamiętać również o tym, że lustrzanka pomoże nam zrobić nie tylko dobre zdjęcia, ale także i nakręcić filmy. Najnowsze modele oferują zaskakującą i nową technikę, procesor, który “w locie” przerabia nasze zdjęcia i filmy na bardziej naturalne, a wszystko to w jakości 4K lub więcej. Niemniej poniżej wymieniamy więcej funkcji, jakie posiada lustrzanka cyfrowa. Bo więcej funkcji, to więcej zabawy (zwłaszcza w ustawieniach), ale i zdecydowanie lepsza jakość zdjęć - nawet w trybie automatycznym.
Tryb automatyczny: Cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa ustawiona w trybie automatycznym może być używana jako smartfon lub aparat typu „wyceluj i zrób zdjęcie”. Przydatna funkcja dla osób, które nie są zawodowymi lub hobbystycznymi fotografami. Przydatna również wtedy, gdy nie chcesz zawracać sobie głowy żadną regulacją ekspozycji.
Pełny tryb ręczny: Korzystając z trybu ręcznego, można sterować wszystkimi ustawieniami aparatu. Aby w pełni wykorzystać możliwości korzystania z cyfrowej lustrzanki jednoobiektywowej w trybie ręcznym, musisz mieć trochę wiedzy (choćby podstawowej) o ekspozycji aparatu.
Oznacza to, że trzeba wiedzieć, w jaki sposób działa przysłona obiektywu aparatu, wiedzieć coś o czasie otwarcia migawki i ustawieniach ISO (bo są to rzeczy powiązane ze sobą), jeśli chodzi o uzyskanie odpowiednio naświetlonego zdjęcia. Pamiętajcie, że na poznanie elementarnej wiedzy ekspozycji przyjdzie jeszcze czas. Podstawy, nie są ciężkie do opanowania, a gdy je poznasz lub opanujesz, będziesz mieć większą kontrolę nad tym jak robisz zdjęcia - nad ich jakością. Taka wiedza pomoże Ci również zrozumieć, jak tworzyć rozmyte lub ostre tło oraz minimalizować lub tworzyć rozmycie na ruchomych zdjęciach.
Tryb programu: Gdy korzystasz z trybu programu, ustawienia przysłony aparatu i czas otwarcia migawki są ustawiane automatycznie. Jest to bardzo podobne do korzystania z trybu automatycznego, ponieważ nie musisz w tym trybie wybierać ustawienia przysłony obiektywu ani czasu otwarcia migawki. Jednak podczas korzystania z trybu programowego można kontrolować inne ustawienia, takie jak kompensacja ekspozycji, balans bieli, lampa błyskowa i ISO. Jest to dobry tryb, który pomaga odejść od pełnego trybu automatycznego i zacząć uczyć się korzystania z niektórych ręcznych ustawień aparatu.
Tryb priorytetu przysłony: Tryb priorytetu przysłony umożliwia sterowanie ustawieniami przysłony obiektywu aparatu. Ustawienia przysłony obiektywu określają ilość światła wpadającego do aparatu podczas ekspozycji. Po wybraniu ustawienia przysłony obiektywu aparatu w tym trybie, aparat automatycznie ustawi czas otwarcia migawki za Ciebie. Ten tryb pomaga także kontrolować głębię ostrości obrazu. Sterowanie głębią ostrości pozwala również określić, jaka część obrazu, w tym tło i “pierwszy plan”, będzie ostra lub nieostra.
Priorytet czasu otwarcia migawki: Korzystanie z trybu priorytetu czasu otwarcia migawki pozwala wybrać żądany czas otwarcia migawki, a aparat ustawi przysłonę obiektywu w celu uzyskania prawidłowej ekspozycji. Korzystanie z krótszych czasów otwarcia migawki umożliwia fotografowanie poruszających się obiektów bez uzyskania rozmazanego obrazu. Możesz także użyć dłuższego czasu otwarcia migawki, aby więcej światła docierało do przetwornika obrazu podczas robienia zdjęć przy słabym oświetleniu.
Wizjer optyczny: Oprócz ekranu LCD, lustrzanki cyfrowe są wyposażone w optyczne wizjery, które umożliwiają oglądanie sceny lub obiektu przed wykonaniem zdjęcia. Łatwiej jest przygotować się i stabilnie trzymać aparat podczas korzystania z wizjera optycznego, zamiast trzymać go na wyciągnięcie ręki, jak robi to wiele osób podczas korzystania z ekranu LCD aparatu.
Uchwyt mocujący: Większość cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych ma miejsce na uchwyt mocujący, co daje fotografowi możliwość korzystania z zewnętrznych lamp błyskowych zamiast wbudowanej lampy błyskowej aparatu. Jest to ważne, gdy fotograf chce mieć mocniejszą lampę błyskową lub zapewnić sobie większą kontrolę nad kierunkiem światła.
Aparaty - funkcje aparatów DSLR w mniejszym kompakcie?
Podsumowując, cyfrowe lustrzanki jednoobiektywowe to najbardziej wszechstronne i najlepszej jakości aparaty dla amatorów, hobbystów, jak i profesjonalistów. Jednak nie są one najlepszym wyborem dla każdego. Chociaż większy przetwornik obrazu i lepsza jakość obiektywu lustrzanki cyfrowej zapewnia ostrzejsze i wyraźniejsze obrazy niż aparat kompaktowy, może to nie być aż tak oczywiste - zwłaszcza, dla zwykłego fotografa. Osobie, która będzie robiła zdjęcia od czasu do czasu, może być lepiej skorzystać z kompaktowego aparatu fotograficznego (cyfrowego). Ktoś, kto chce mieć trochę większą kontrolę nad światłem i innymi ustawieniami podczas robienia zdjęcia, z jakiś powodów (finansowych) nie może sobie pozwolić na lustrzankę cyfrową, może rozważyć mostkowy aparat. Aparaty te dają fotografowi pełną kontrolę nad ustawieniami przysłony obiektywu i czasem otwarcia migawki, tak jak w lustrzankach. Jednak obiektyw aparatu mostkowego jest nieruchomy i nie można go zmienić. Jeśli zależy Ci na funkcjach aparatu DSLR (w tym możliwość zmiany obiektywów), ale wolisz mniejszy rozmiar urządzenia, to aparat Compact System może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.