Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Projektory

Znaleziono 325 towarów.

Lista 1-100 z 325 towarów
Aktywne filtry

LV-RC06

Review
15185.72 zł
za 1 szt

Kategoria: Komputery > Projektory > Pozostałe
Producent: CANON
Model: 6839B001AA
EAN: 4960999915586

VIEWSONIC PROJEKTOR PA503W

Review
3299.97 zł
za 1 szt

Kategoria: Komputery > Projektory > Projektory
Producent: VIEWSONIC
Model: PA503W
EAN: 766907904918, 0766907904918

Ekran elektryczny 16:9 106' DE-9106EGA

Review
2320.15 zł
za 1 szt

Kategoria: Komputery > Projektory > Ekrany
Producent: Optoma
Model: DE-9106EGA
EAN: 5060059043293, 5060059042197, 2001671805008

Spare Lamp for the VPL-CW275

Review
2029.95 zł
za 1 szt

Kategoria: Komputery > Projektory > Lampy
Producent: SONY
Model: LMP-C280
EAN: 4905524908626

Ekran ręczny 84'' 4:3 DS-3084PWC

Review
610.70 zł
za 1 szt

Kategoria: Komputery > Projektory > Ekrany
Producent: Optoma
Model: DS-3084PWC
EAN: 5060059049707


Projektory

Kto nie lubi kina - ręka do góry. Zapewne znajdą się osoby, które kina nie lubią, często powtarzając, że nie ma nic lepszego niż tradycyjny, elegancki i jakkolwiek by nie mówić, także staroświecki teatr. Nikt z miłośników kina nie kwestionuje raczej tego jak teatr lub wystąpienia artystyczne wpłynęły na to, jaką rozrywkę mamy obecnie. Na szczęście oba te światy można połączyć. Teatr jest czymś wspaniałym i swoje istnienie może zawdzięczać już od czasów pradawnych, starożytnych, przechodząc mocną ewolucję, a czasem i rewolucję. I nikt tego nie kwestionuje. Jednakże to dzięki pokazom sztuki, wybitnym aktorom i pradawnym filozofom, podjęto walkę stworzenia - oczywiście, gdy tylko pozwoliła na to technika i rozwijająca się technologia - czegoś nowego, często uważanego za coś bardziej abstrakcyjnego (jak kiedyś mówiono) od teatru, czegoś takiego jak kino. Nie odbierając chwały sztuce i wystąpieniom teatralnym, może jednak z całą stanowczością stwierdzić, że dopiero dzięki sztuce wyrażonej na ekranach w salach kinowych, mogliśmy jeszcze bardziej zanurzyć się w świat, jakiego nie znamy. W świat fikcji i prawdy jednocześnie. 

To dzięki rozwoju kina, całej kinematografii, możemy podziwiać światy i różne koncepcje tego, stawiając na końcu pytanie - “jak by to było?” lub “co by było gdyby?”. Na te pytania odpowiada reżyser lub scenarzysta lub pozostawia miejsce na własne domniemania i interpretację tego, co dzieje się na ekranie, jak historia mogłaby się skończyć lub zacząć. Pewne niedomówienia, zarówno w kinematografii, jak i sztuce teatralnej, są i będą, ponieważ to ciekawe zagadnienie w jaki sposób, każdy z nas osobna, indywidualnie, może postawić przysłowiową “kropkę nad i”. To zdumiewające do czego jest w stanie pobudzić nas własna wyobraźnia, co skrzętnie stara się wykorzystać w teatrze lub kinie, stawiając niejasne przesłanie, czego wynikiem jest to, że to właśnie widz musi dopowiedzieć resztę historii, zinterpretować ją na swój sposób, czego wyrazem są pękające w szwach fora tematyczne, gdzie jedna strona próbuje przekonać drugą, przedstawiając często na to ciekawe argumenty.

Istnieje też kino prostsze, tak jak to miało miejsce w teatrze (i dalej ma), gdzie poprzez sztukę lub przekaz filmowego obrazu twórca chce nam przekazać przesłanie, pomóc nam zrozumieć problem społeczny, ekonomiczny, czy technologiczny - w zależności od gatunku przedstawianej sztuki lub filmu. I to jest w tym piękne. Każdy z nas może zgodzić się z przedstawioną przez twórcę wizją lub tezą, ale może też jej zaprzeczyć i dać upust negatywnym komentarzom w internecie. Wolność wypowiedzi w tym temacie postrzegamy przez pryzmat demokracji, gdzie wolno wyrazić swoje zdanie, jednak gdy jest ono zgoła inne od większości, to może być napiętnowane. Podobnie jest z przekazem twórcy sztuki, reżysera/scenarzysty. Przechodząc do wniosków końcowych - każdy z nas, bez względu na wiek, płeć, miejsce w jakim przyszło nam żyć i mieszkać - lubi kino, lubi ten cały teatr filmowy, lubi sztukę, czy po prostu lubi prostą (lub czasem złożoną) rozrywkę jaką dostarczają nam programy telewizyjne na całym świecie.

Nie ulega jednak wątpliwości, że aby “konsumować” treść w postaci obrazu wideo, musimy mieć do tego odbiornik. W przypadku radia oraz puszczanych w nim słuchowisk (ktoś jeszcze pamięta czym są słuchowiska?) sprawa była prosta, ponieważ za główny odbiornik, odbiornik, który przekształcał słowa w żywy obraz, była nasza głowa, a pisząc bardziej konkretnie - nasza wyobraźnia. W przypadku, gdy chcemy obejrzeć film lub telewizję, musimy wyposażyć się w odbiornik w postaci telewizora lub, coraz częściej wybieranego, projektora. W obu przypadkach możemy “konsumować” treść wideo, jednak tylko projektor daje prawdziwe, właściwie w proporcji 1:1, odwzorowanie wrażeń z wielkich sal kinowych. Rzutując obraz na ścianę lub specjalny ekran do projekcji, możemy mieć olbrzymie kino we wnętrzu własnego domu i to za całkiem przyzwoite pieniądze. Bo dziś projektor może mieć każdy, a często jest o wiele tańszym odbiornikiem niż telewizor. Przykładowo, ceny LED’owych projektorów, które mogą dać nam przyzwoitą jakość i zapewnić podobne wrażenia i rozrywkę znaną z sal kinowych, kosztują już około 300 złotych. 

Do tego są to modele małe, mieszczące się w dłoni, nierzadko przenośne z wbudowaną baterią, która starcza nawet na dwie godziny oglądania. Wyobraźmy więc sobie mobilną projekcję na otwartej przestrzeni, gdzie za ekran (choć w tym przypadku nie idealny) może posłużyć nam ściana jakiegoś starego budynku - wizja oglądania meczu piłki nożnej, w plenerze, przy napoju bezalkoholowym, mając tylko w ręku projektor i źródło przesyłania obrazu (np. smartfon czy tablet). Świetna perspektywa, prawda? I wcale nie nierealna przy niskim budżecie, na wydatek, na jaki może pozwolić sobie dziś właściwie każdy z nas. Postanowiliśmy więc przybliżyć wam historię powstania projektora, jego oczywiste zalety, jak i (niestety) wady. Uzbrojeni w wiedzę o historii powstania tego niesamowitego sprzętu, możliwościach jakie daje i funkcjonalności, z pewnością podejmiecie lepszą decyzję w kwestii zakupu. Przybliżymy wam sposób w jaki działa projektor, jakie są dostępne na rynku modele, różnice jakie wynikają z użytej technologii, a także wady i zalety, każdej konstrukcji lub użytej w niej technologii. Zapewniamy, jest o czym czytać.


Projektory - historia powstania

Projektory stały się dziś istotną częścią domów, biur i obiektów handlowych. Tworzą realistyczne obrazy, które pozwalają użytkownikom zanurzyć się w świecie ulubionych filmów i programów telewizyjnych. Technologia używana obecnie w projektorach rozwijała się stopniowo w ciągu ostatnich kilku dekad. Postęp projektorów jest wynikiem ciągłych badań i innowacji. Historia ewolucji projektorów jest tak kolorowa i żywa, jak obrazy, które wytwarzają.

Zanim powstał pierwszy komputer...

Nowoczesne projektory wideo nie mogłyby i nie miałyby zresztą najmniejszego prawa istnieć przed pojawieniem się komputerów - w ogóle całej ery komputeryzacji. Jednak kilka urządzeń, które można uznać za protoplasty dzisiejszych projektorów, zostało wynalezionych przed komputerami, przez genialne umysły swoich czasów. Urządzenia te położyły podwaliny pod rozwój nowoczesnych, znanych nam dziś projektorów. Jednym z najwcześniejszych urządzeń przypominających projektor była “magiczna latarnia” - często określana też “magicznym chińskim lustrem”, ponieważ jego koncepcja powstała już w starożytnych Chinach. Projektor został stworzony w 1659 roku przez Christiana Huygensa, holenderskiego naukowca, który za pomocą wklęsłego lustra skierował światło z lampy na szklane “szkiełko” z obrazem. Światło przechodziło przez owe szkiełko i wyświetlało obraz na ekranie za pomocą soczewek skupiających. Latarnie magiczne były jednym z pierwszych urządzeń wyświetlających obraz, które zyskały popularność w dziedzinie edukacji i rozrywki. 
Około 1756 roku szwajcarski fizyk i inżynier Leonhard Euler opracował “nieprzezroczysty” projektor (znany również jako episcope). W projektorze umieszczono obraz lub obiekt. Światło z jasnej lampy umieszczonej nad obiektem rzutowało obraz obiektu na ekran przez system luster i pryzmatów. Następnie Jacques Charles, francuski naukowiec, wynalazł urządzenie zwane megaskopem. Działał jak nieprzezroczysty projektor i był używany głównie przez Jacquesa Charlesa do wykładów. Henry Morton zademonstrował inny wariant nieprzezroczystego projektora w 1872 roku. Został on zaprojektowany dla dużej widowni i do wyświetlania obrazów wykorzystywał lampę tlenową. 

Lata 40. do 60 XX wieku

Dekady, od lat czterdziestych do sześćdziesiątych XX wieku, przyniosły znaczny rozwój w dziedzinie komputeryzacji, a więc powstania najwcześniejszych i dość prymitywnych komputerów. Przez dziesięciolecia zaczęto również na szeroką skalę stosować różne typy projektorów optycznych. Projektory te wykorzystywały mechanizmy, takie jak optyka i żarówki, do wyświetlania obrazów.

Jednym z najwcześniejszych projektorów, które stały się popularne w tej epoce, były projektory do slajdów. Projektory te były używane do wyświetlania przezroczystych slajdów fotograficznych na ekranie. Światło ze źródła, takiego jak żarówka lub światło reflektorów, było kierowane na slajdy 35 mm przez soczewkę kondensacyjną za pomocą reflektorów. Światło przechodziło przez szkiełko na soczewkę skupiającą, która wyświetlała duży obraz na ekranie. Slajdy zawierały zdjęcia rodzinne lub materiały edukacyjne. W tym dziesięcioleciu projektory do slajdów stały się powszechne w instytucjach edukacyjnych, a później także i w domach. 

Projektory napowietrzne 

Zostały wprowadzone kilka lat po rzutnikach do slajdów. Działanie rzutnika folii jest podobne do rzutnika slajdów. Światło ze źródła, takiego jak żarówka halogenowa o dużej mocy, przechodzi przez soczewkę kondensacyjną na obiekt w celu wyświetlania obrazów na ekranie. Jednak te projektory wykorzystują folie zamiast slajdów. Folie to przezroczyste arkusze o rozmiarze podobnym do arkuszy papieru. Obraz, na tych przezroczystych arkuszach, można było narysować lub wydrukować. 

Te wczesne projektory, a raczej rzutniki, były (i dalej są) wyposażone w lustro, które odwraca lustrzane odbicie wytwarzane przez orientację folii stroną “zadrukowaną” do góry. Projektory napowietrzne mają również wbudowaną dmuchawę, która zapobiega przegrzaniu żarówki. Rzutniki te były powszechnie używane w amerykańskich programach szkolenia wojskowego podczas II wojny światowej, a także w instytucjach edukacyjnych i urzędach państwowych. Projektory do slajdów, jak i rzutniki, pozostawały popularne do 2000 roku, kiedy całkowicie zastąpiły je projektory cyfrowe.

Początek ery cyfrowej - lata 70. do 90

Lata od lat 70. do 90. XX wieku przyniosły wprowadzenie wczesnych formatów cyfrowych. Innowacje sprzętowe i programowe nabrały takiego rozpędu, że na przełomie tych lat nastąpiły przełomowe odkrycia, ważne z punktu widzenia dzisiejszej, użytkowej/domowej technologii. Nowoczesne projektory nadal wykorzystują wyrafinowane odkrycia, w tamtejszej epoce, w dziedzinie technologii. Jednym z takich odkryć były kamery dokumentowe. Kamery dokumentacyjne są powszechnie używanymi urządzeniami projekcyjnymi, wprowadzonymi w latach 70. i 80. XX wieku. Są również znani pod nazwą - “prezenterzy wizualni”. 

Urządzenia te mają kamerę o wysokiej rozdzielczości, która rejestruje obrazy dokumentów lub obiektów w czasie rzeczywistym i wyświetla je na ekranie. Można je podłączyć do monitora lub tablicy interaktywnej. Niektóre modele kamer dokumentacyjnych można również podłączyć do projektorów wideo. Pozwalają użytkownikom obracać kamerę wokół obiektów według potrzeb. Kamery do dokumentów mają funkcję zoomu, która umożliwia użytkownikom powiększanie drobnego druku lub bardzo szczegółowych obrazów. Jednym z takich urządzeń był aparat do dokumentów firmy Epson, model “DC-21 High-Definition”. Kamery dokumentowe wyparły rzutniki i stały się popularne w salach wykładowych, biurach, salach sądowych, a nawet w medycynie. Tworzą bardziej realistyczne i żywe obrazy w porównaniu do rzutników.   

Projektory DLP

Wprowadzenie technologii “Digital Light Processing” (DLP) było znaczącym skokiem w rozwoju wyświetlanego obrazu przez projektory. Projektory i rzutniki do slajdów były odpowiednie do obrazów nieruchomych, slajdów i folii. Jednak nie można było powiedzieć tego samego o prezentacji filmowych. Dr. Larry Hornbeck wynalazł (w 1987 roku) pierwszy chip “DLP”, zwany “Digital Micromirror Device” (DMD). Urządzenie składa się z szeregu małych lusterek, z których każde odpowiada za wyświetlanie jednego piksela na ekranie. Lustra odbijają światło ze źródła, takiego jak lampa ksenonowa, na ekran projektora, tworząc fascynujące, piękne, żywe i niezwykle barwne obrazy. Ustawienie lusterek jest kontrolowane cyfrowo w zależności od obrazu, który ma zostać wyprowadzony. 

Pierwszy projektor DLP pojawił się na rynku już w 1996 roku. Tworzył on obrazy z większą ilością detali, dokładnością szczegółów, i mógł to robić znacznie szybciej niż różnego rodzaju projektory, które były wówczas dostępne na rynku. Początkowo projektory DLP wykorzystywały pojedynczy układ DLP, jednak niewiele później zostały wprowadzone trzy warianty chipów DLP. Po ich wprowadzeniu, projektory DLP szybko znalazły zastosowanie w różnych sektorach, w tym rozrywkowym, edukacyjnym i komercyjnym. Projektory wykorzystujące technologię DLP są nadal popularne wśród kinomaniaków domowych, instytucjach edukacyjnych i biurach ze względu na ich przyzwoitą jakość obrazu i przystępną cenę. 

Projektory LCD  

Wprowadzenie technologii LCD, jak się można domyślić, umożliwiło stworzenie projektorów opartych właśnie o technologię LCD. Chociaż ciekłe kryształy odkryto kilkadziesiąt lat temu, wykonane z nich wyświetlacze stały się dostępne na rynku dopiero w latach 60. i 70. XX wieku. Wczesny prototyp projektora LCD został zaprezentowany na konferencji SID w 1972 roku. Był to zmodyfikowany rzutnik do slajdów z matrycowym ekranem LCD, stworzony przez Petera J. Wilda. Jednak wczesne modele projektorów LCD miały niską rozdzielczość, a ich ekrany (LCD) były podatne na uszkodzenia, spowodowane ciepłem wytwarzanym przez źródło światła. 
Gene Dolgoff był kolejnym wynalazcą, który pracował nad stworzeniem projektora LCD od późnych lat 60. Napotkał wiele trudności i problemów, które ostatecznie (w jakimś stopniu) udało się rozwiązać, dzięki czemu zdołał on ukończyć prototypowy projektor LCD dopiero w 1984 roku, kiedy technologia LCD stała się nieco bardziej wyrafinowana. Udoskonalił swój projekt, opatentował go w 1987 roku i założył firmę Projectavision (w 1988 roku). Udzielił także licencji na technologię innym firmom. Pierwszy komercyjny projektor LCD o nazwie „Imagina 90” stał się dostępny dla wszystkich zainteresowanych nim osób (konsumentów, firm z branży rozrywkowej i edukacyjnej) w 1990 roku. Projektory LCD są powszechnie używane w różnych miejscach - od firmowych wykładów, prezentacji, przez przeciętnych użytkowników kin domowych, po najróżniejsze wykorzystanie w dziedzinie edukacji i medycynie. Obecnie, tylko dwie duże firmy zajmują się (na dużą skalę) produkcją wyświetlaczy LCD do projektorów - są nimi Epson i Sony.

Projektory LCoS

Ciekły kryształ na krzemie (LCoS) to jedna z najnowszych technologii wykorzystywanych w po dziś dzień w projektorach. Technologia “LCoS” została wprowadzona w latach siedemdziesiątych XX wieku, do tworzenia wyświetlaczy. Wykorzystywano ją głównie do tworzenia wyświetlaczy, do projekcji wstecznej w ciągu następnych kilku lat. Jednak wyświetlacze “LCoS” stały się przestarzałe dzięki ekranom LCD i wyświetlaczom plazmowym. Technologia jest obecnie używana głównie w projektorach. 

Chipy “LCoS” wykorzystują warstwę ciekłokrystaliczną na silikonowej płycie tylnej, która odbija światło ze źródła. Jest to technologia hybrydowa, która ma właściwości zarówno chipów LCD, jak i DLP. Umożliwia projektorom “LCoS” tworzenie obrazów o wysokiej rozdzielczości. Firma Sony wprowadziła na rynek jeden z pierwszych projektorów “LCoS” w 2005 roku, w którym zastosowano trzy chipy “LCoS”. Obecnie projektory wykorzystujące/korzystające z technologii “LCoS” są produkowane głównie przez Sony, JVC i Canon.

Lata 2000 i później...

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat producenci udoskonalili technologię projektorów, aby zapewnić jak najlepszą, barwną, wręcz realistyczną jakość obrazu. Nowoczesne projektory wykorzystują ulepszone wersje technologii DLP, LCD i LCoS. Właściwości (specyfikacja techniczna) projektorów, takie jak rozdzielczość, jasność i współczynnik kontrastu, uległy znacznej poprawie w ciągu ostatnich kilku lat, umożliwiając wyświetlanie bardziej realistycznych obrazów, przy zachowaniu jak najmniejszej potrzebie zaciemnienia pomieszczenia. 

Projektory 4K i UHD

Ciągłe ulepszanie technologii umożliwiło producentom produkcję wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości od 1920x1080 pikseli do 3840x2160 pikseli. Dostępne są nowe warianty układów projektora, które wykorzystują specjalne technologie do wyświetlania obrazów w rozdzielczości UHD (3840x2160) i 4K (4096x2160). Obrazy i filmy wyświetlane przez te projektory mają o wiele więcej szczegółów i pozwalają na kinowe, wręcz wciągające wrażenia z oglądanych produkcji. Projektory UHD i 4K stały się szeroko dostępne do zastosowań komercyjnych (kino cyfrowe) na początku XXI wieku, a także konsumenckich - przyciągając uwagę zwykłych użytkowników w ostatnich latach. Sony, jako pierwsza z firm, wprowadziła projektor 4K do kin w 2004 roku, a wkrótce za nią pojawiły się produkty innych firm/producentów. W ciągu ostatnich kilku lat firmy rozpoczęły produkcję modeli projektorów o rozdzielczości 4K i UHD również dla użytkowników domowych i biurowych. 

Projektory PICO

Ewolucja technologii projektorów sprawiła, że ​​tworzenie przenośnych i lekkich projektorów stało się rzeczywistością. Firma Texas Instruments wypuściła technologię DLP PICO w 2012 roku. Nowy chip DLP jest jeszcze mniejszy, niż standardowy chip i może być wbudowany w urządzenia takie jak smartfony i tablety. Technologia pozwala na tworzenie inteligentnych projektorów o niewielkich rozmiarach, przenośnych, czy pisząc inaczej - mobilnych. Powstały także mniejsze edycje technologii Pico, LCD i LCoS, i są używane w różnych, małych urządzeniach projekcyjnych.

Projektory laserowe

Projektory laserowe to najnowsza innowacja w dziedzinie projektorów. Projektory laserowe zasadniczo wykorzystują jedną z trzech technologii wytwarzania obrazu - DLP, LCD lub LCoS. Jednak zamiast lamp lub diod LED wykorzystują lasery jako źródło światła. Ponieważ lasery wytwarzają bardzo spójną wiązkę światła, projektor może generować obrazy o wysokiej rozdzielczości i jakości. Generują również mniej ciepła i mają dłuższą żywotność. 

Co ciekawe, projektory laserowe zostały początkowo opracowane do zastosowań komercyjnych. Projektory laserowe zdolne wyświetlać rozdzielczość 4K stały się dostępne dla sal kinowych w 2013 roku. Od tego czasu kilka firm, takich jak Sony i Epson, rozpoczęło również produkcję projektorów laserowych dla użytkowników domowych. Dzięki dostępnej technice powstały również telewizory laserowe. Telewizory laserowe to w zasadzie projektory o krótkim współczynniku rzutu, co pozwala im na tworzenie dużych obrazów z odległości kilku cali/cm od ekranu. Telewizory laserowe wytwarzają obrazy jakościowo na równi z telewizorami LCD i plazmowymi, co doprowadziło do wzrostu ich popularności.

Inteligentne projektory

Wraz z nowoczesną technologią, kładącą nacisk na tworzenie inteligentnych urządzeń o niewielkich rozmiarach, pojawiło się zapotrzebowanie na inteligentne projektory. Oprócz mechanizmu projekcyjnego, projektory te mają dedykowany procesor, pamięć RAM i pamięć masową. Są dostarczane z preinstalowanym systemem operacyjnym, takim jak system operacyjny Android i mogą wyświetlać obrazy z ich pamięci. Inteligentne projektory mogą nawet łączyć się z Internetem za pomocą karty SIM lub przez sieć Wi-Fi. Są lekkie i przenośne, dzięki czemu użytkownicy mogą je nosić ze sobą. 

Jak widać ewolucja projektorów jest procesem ciągłym, prowadzonym od kilkudziesięciu lat. Nowoczesne projektory poprawiały swoją jakość i mobilność w sposób stopniowy, zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku lat. Innowacje, nie tylko poprawiły jakość obrazów wyświetlanych przez projektory, ale także uczyniły je bardziej przystępnymi pod względem ceny. Od tej pory projektory będą coraz lepsze, coraz bardziej popularne i co najważniejsze, coraz tańsze.


Projektory - jak działają?

Jak napisaliśmy wcześniej istnieje wiele typów, rodzajów i modeli projektorów, a każda z użytych w nim technologii działa nieco inaczej od pozostałych. Mimo wszystko, warto choć pokrótce napisać jak te cudowne urządzenia działają, dając nam prawdziwe wrażenia (kiedyś można by było napisać, że jedynie namiastkę) rodem z sal kinowych. Nie będziemy jednak opisywać działania wszystkich projektorów, a raczej użytych w nich technologii. Skupmy się na chociaż jednym z nich (będzie to projektor wykorzystujący technologię LCD) i opiszmy jego działanie, tak by każdy miał jakiekolwiek pojęcie dotyczące jego działania. 

Projektory LCD działają przy użyciu trzech paneli ciekłokrystalicznych - lampy, pryzmatu i filtrów do tworzenia obrazu na ekranie. Lampa emituje białe światło, które przechodzi przez filtr polaryzacyjny. Polaryzacja działa poprzez akceptację światła lecącego tym samym kierunkiem. Wszystkie inne światła zostaną zablokowane. Z filtra polaryzacyjnego światło przechodzi następnie przez szereg dichroicznych luster. Lustra dichroiczne działają, pozwalając tylko na odbicie niektórych kolorów w widmie światła. Lustra dichroiczne w projektorach LCD rozdzielają światło na trzy podstawowe kolory: zielony, czerwony i niebieski. Te trzy kolory są następnie przesyłane do oddzielnego panelu LCD (pamiętaj, że jest ich aż trzy). Stamtąd panele LCD wysyłają światło przez pryzmat dichroiczny, który rekombinuje światło i wysyła je przez główną soczewkę projektora LCD na powierzchnię, na którą jest rzutowane. Każdy wyświetlacz LCD może sterować tylko jednym kolorem. Więc gdybyś zobaczył zdjęcie czerwonego samolotu na tle błękitnego nieba, zielony wyświetlacz LCD zablokowałby przejście światła do pryzmatu dichroicznego i na zewnątrz soczewki.

Panele LCD, w projektorach LCD, działają w ten sposób, że spolaryzowane światło przechodzi przez taflę szkła do ciekłego kryształu wewnątrz wyświetlacza. Ciekłe kryształy zakrzywiają światło i przemieszcza się ono po innej płaszczyźnie, niż gdy przechodziło przez filtr polaryzacyjny. Jeśli prąd elektryczny dostanie się do ciekłego kryształu, zostaną one wyrównane, pozwalając światłu przejść na tej samej płaszczyźnie, w której weszło. Jeśli dodasz drugi filtr polaryzacyjny na drugim końcu ciekłego kryształu, możesz skutecznie zablokować przepuszczanie całego światła. Każdy panel LCD ma oddzielny system kontroli prądu elektrycznego przepływającego przez ciekły kryształ, umożliwiając sterowanie każdym z nich indywidualnie.

Rozdzielczość, czyli ostry obraz każdego wyświetlacza LCD, zależy od liczby komórek nazywanych pikselami, przy czym większa liczba pikseli oznacza większą przejrzystość i wyrazistość obrazu (więcej widocznych szczegółów). Każdy panel LCD ma również możliwość kontrolowania, jakim kolorem będzie każdy piksel w tym konkretnym panelu, dzięki czemu gdy całe światło zostanie ponownie połączone na pryzmacie dichroicznym, będzie miał właściwy kolor. Można powiedzieć, że działa to na tej samej zasadzie, na jakiej działały stare drukarki igłowe, które łączyły kropki trzech głównych kolorów, aby uzyskać pożądany i ostateczny kolor. Na podobnej zasadzie działają panele LCD.


Projektory - poradnik kupującego

Niezależnie od tego, czy prowadzisz wieczór filmowy, czy prowadzisz seminarium biznesowe, prezentacja na dużym ekranie robi niezatarte i dobre wrażenie. Dla miłośników kina i graczy, projektor zapewnia większy rozmiar ekranu, za te same pieniądze w porównaniu z telewizorem. Z kolei dla firm jest to elastyczny sposób pokazywania prezentacji grupom niemal dowolnej wielkości. Korzystając z naszego przewodnika, poznasz różne typy projektorów po to, by znaleźć taki, który najlepiej spełni twoje oczekiwania i potrzeby.

Wybór odpowiedniego projektora

Aby uzyskać jak najlepszy obraz - niezależnie od tego, czy oglądasz film w rozdzielczości HD wygodnie w domu, czy prezentujesz prezentację z programu PowerPoint w pracy - potrzebujesz projektora odpowiedniego rodzaju, dostosowanego do tego, jak zamierzasz go używać. Chociaż większość dostępnych na rynku projektorów radzi sobie dobrze z każdym rodzajem multimediów, są modele, które radzą sobie lepiej, kiedy są używane w zaciemnionym miejscu w domu, od innych. Wybór konkretnego rodzaju projektora ma znaczenie, jeśli chodzi o treści rozrywkowe, takie jak filmy i programy telewizyjne, czy też treści oparte na danych, takie jak arkusze kalkulacyjne i pokazy slajdów. Jednak niemal wszystkie są w jakimś stopniu uniwersalne i podobne do siebie, mogąc służyć w takim samym stopniu dobrze zarówno w pracy, jak i w domu.

Projektory kina domowego

Dzięki wyświetlaniu obrazu, prawie 36 razy większego niż 50-calowy telewizor HDTV, projektor kina domowego pozwala dokładnie przyjrzeć się każdemu drobnemu szczegółowi, np. w piłce nożnej (widząc dokładnie każdy element akcji na boisku), grach wideo lub ulubionych filmach akcji. Projektory kina domowego cechują się wyjątkowo dobrą jakością obrazu i wysokim kontrastem, dzięki głębokiej czerni i bogatym nasyceniu kolorów. Ponieważ projektory kina domowego symulują ciemne środowisko kinowe, najlepiej działają w wydzielonym pomieszczeniu, w którym można kontrolować ilość światła wpadającego z zewnątrz lub z innych obszarów w domu. Jeżeli jednak światło jest twoim problemem, możesz wybrać projektor domowy o wysokiej jasności i zainwestować dodatkowo wysokiej jakości ekran odblaskowy, aby poprawić sposób wyświetlania obrazu nawet w częściowo lub całkowicie oświetlonych pomieszczeniach.

Projektory kina domowego polecane są osobom, które właśnie takie kino chcą stworzyć, w zaciszu własnego domu/mieszkania. Są polecane także na idealny wieczór filmowy, do oglądania rozgrywek sportowych na wielkim ekranie, filmów 3D, pokazie slajdów (zdjęcia), a także są zalecane dla graczy. Powody, dla których warto wybrać projektor do kina domowego:

- Najlepsza jakość obrazu do oglądania na dużym ekranie
- Cichy wentylator zapewniający mniej hałasu w tle
- Porty HDMI ułatwiające podłączenie do zestawu kina domowego

Projektory biznesowe

Jeśli planujesz używać projektora do spotkań biznesowych, prezentacji lub nauczania w klasie (element edukacyjny), potrzebujesz modelu biznesowego, znanego również jako projektor multimedialny lub projektor danych. Ponieważ, projektory te są jaśniejsze niż te przeznaczone do użytku domowego, sprawdzają się dobrze w salach konferencyjnych lub salach lekcyjnych z górnym oświetleniem i oknami. Projektory biznesowe są przeznaczone przede wszystkim do wyświetlania statycznych obrazów, takich jak wykresy i slajdy z takich programów jak PowerPoint, ale sprawdzą się równie dobrze w zastosowaniach multimedialnych i rozrywkowych. Większość projektorów biznesowych posiada wbudowany port HDMI, dzięki czemu można go w prosty sposób podłączenia do laptopa, odtwarzacza Blu-ray lub innego urządzenia.

Projektory biznesowe, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone zwłaszcza dla potrzeb biznesowych, a więc spotkań, prezentacji, konferencji, edukacji, pokazu slajdów z prezentacji wykonanych w programie (lub podobnym) PowerPointa. Powody, dla których warto wybrać projektor biznesowy:

- Jasny obraz, nawet w pomieszczeniach z dużym oświetleniem
- Przenośny rozmiar, idealny do podróży i różnego rodzaju spotkań
- Łatwa konfiguracja i regulacja
- Wiele wejść/wyjść, portów, które ułatwią podłączenie projektora do laptopa lub innego urządzenia
- Dostępna możliwość projekcji bezprzewodowej (o ile taką funkcję posiada)

Projektory Pico

Potrzebujesz projektora na tyle małego, aby zmieścił się w teczce, torebce lub nawet kieszeni? Projektory Pico to kompaktowe projektory, które są wystarczająco małe, aby trzymać je w dłoni, ale wystarczająco mocne, aby wyświetlać obrazy i filmy wysokiej jakości i rozdzielczości. Ponieważ ważą mniej niż kilogram, projektory Pico można łatwo zabrać ze sobą prawie wszędzie (mobilność, to ich najmocniejsza strona), co przydaje się w przypadku częstych podróży i spotkań poza miejscem pracy. Taki praktyczny, kompaktowy i niewiele ważący projektor możesz zabrać do domu przyjaciela na wieczór filmowy lub zawody sportowe, albo ustawić go na podwórku, aby obejrzeć film w plenerze z rodziną i przyjaciółmi.

Projektory Pico są polecane zwłaszcza osobom, które mają małe mieszkania, niezdolne do wyświetlania większych obrazów, czy dostosowania urządzenia do wyświetlania ich w tak małych pomieszczeniach. Są więc idealne do małych pomieszczeń, prezentacji w małych grupach osób, do użytku osobistego w domu lub w podróży. Powody, dla których warto wybrać projektor Pico:

- Ultrakompaktowa i lekka konstrukcja
- Łatwy w konfiguracji i obsłudze w dowolnym miejscu
- Najmniejszy z dostępnych rozmiarów wszystkich rodzajów projektorów
- Niezwykle przenośny
- Bardzo długa żywotność lampy


Projektory - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Stojąc przed decyzja zakupu projektora powinieneś wziąć uwagę użytą w nim technologię (którą wcześniej opisaliśmy szerzej) użytego źródła światła. Projektory zasilane są z jednego z trzech źródeł światła: lampy standardowej, lasera lub LED (dioda elektroluminescencyjna).

Rodzaj lampy

W przypadku lampy standardowej, żarówka może działać od 3000 do 4000 godzin (do 5000 godzin w trybie ekonomicznym), oferując przy tym jasny strumień świetlny, będąc jednocześnie chyba najbardziej wyważoną wersją świetlną pod względem jakości, kontrastu i żywotności. Jeżeli chodzi o projektory, które do wyświetlania obrazu używają technologii laserowej, to w ich przypadku nie zachodzi konieczność (lub potrzeba) wymiany żarówki. Laser oferuje też znacznie jaśniejszy obraz niż lampa standardowa lub LED. Oferuje lepszy kontrast oraz szerszą gamę kolorów niż standardowe lampy, a przy tym jest energooszczędny. W przypadku technologii LED, żarówka może działać do 20000 godzin. Zapewnia lepszą kontrolę kolorów niż standardowe lampy, cichszą pracę i mniejszy rozmiar (najmniejsze ze wszystkich), ponieważ z reguły są energooszczędne i nie wymagają wentylatora do chłodzenia. Technologia LED jest szeroko stosowana w projektach Pico.

Jasność

Jasność projektora mierzona jest w lumenach, a im więcej ma lumenów, tym jaśniejszy będzie wyświetlany przez niego obraz (w danej odległości). Dwa oddzielne pomiary jasności mogą pomóc w wyborze projektora, który będzie wyświetlał jasne, kolorowe obrazy w dowolnym oświetleniu. Jasność bieli (wyjście światła białego) wskazuje całkowitą ilość białego światła emitowanego przez projektor, bez pomiaru koloru. Jasność koloru (natężenie światła barwnego) określa, jak jasne będą wyświetlane kolory: czerwony, niebieski i żółty - im wyższa liczba, tym więcej szczegółów i wyrazistszy obraz zobaczysz. Przed podjęciem decyzji o wyborze projektora należy porównać oba pomiary jasności. Jeśli jasność kolorów projektora jest niższa niż jasność bieli, obrazy i wyświetlane szczegóły mogą być ciemne lub matowe.

Jeśli kupujesz projektor biznesowy, będziesz potrzebować jaśniejszego obrazu, więc szukaj modeli z wyższym natężeniem w lumenach (im wyższa liczba, tym lepiej) zarówno w bieli, jak i w kolorze. Ponieważ prawdopodobnie będziesz go używać w dobrze oświetlonym pomieszczeniu lub przy lekko przyciemnionym świetle, światło z projektora musi być w stanie konkurować ze światłem z innych źródeł i nadal wyświetlać dobrze wyglądający obraz. Im większy jest pokój lub im więcej światła wpada do pomieszczenia, tym więcej lumenów będzie potrzebnych do uzyskania odpowiednio jasnego obrazu.

Jeśli kupujesz projektor do kina domowego, jaśniejszy niekoniecznie oznacza lepszy. Zamiast tego, potrzebujesz tylko wystarczającej jasności, aby uzyskać bogaty kontrast kolorów, ale nie na tyle, aby rozmyć szczegóły ciemnych scen lub powodować zmęczenie oczu. Większość projektorów kina domowego jest przeznaczona do pomieszczeń z pełną kontrolą oświetlenia. Jeśli jednak w pomieszczeniu przenika oświetlenie z otoczenia, potrzebny będzie projektor o większej jasności.

Współczynnik kontrastu

Kontrast to różnica między najciemniejszymi i najjaśniejszymi obszarami obrazu. Projektor o wysokim współczynniku kontrastu pozwala zobaczyć wyraźnie określone szczegóły w cieniach i głębokie poziomy czerni, dodając obrazowi głębi i wymiaru. Ponieważ większa ilość światła w pomieszczeniu może “rozmyć” różnicę w kontraście między projektorami, ważniejsze jest zwrócenie uwagi na współczynnik kontrastu w przypadku projektorów kina domowego niż w przypadku projektorów biznesowych. W zaciemnionych pomieszczeniach, takich idealnych środowiskach dla kina domowego, kontrast będzie znacznie bardziej zauważalny. Z drugiej strony projektory biznesowe są często używane w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, w których kontrast jest przytłumiony z powodu dodatkowego światła.