Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Notebooki

Znaleziono 31 towarów.

Lista 1-100 z 31 towarów
Aktywne filtry

Notebooki

Większość przeciętnych użytkowników uważa, że ​​laptopy i notebooki to właściwie te same urządzenia. W rzeczywistości są zupełnie inne, zaprojektowane do różnych celów, mając często różne, inne funkcje. A więc nie, laptop i notebook to nie to samo, mimo że wyglądają podobnie. Jak wspomnieliśmy, między tymi dwoma urządzeniami jest wiele różnic. W dalszej części wyjaśnimy wszystkie z nich, abyś mógł odpowiednio zdecydować, czy to właśnie tego urządzenia faktycznie potrzebujesz. Mówiąc w skrócie - notebook jest przeznaczony raczej do konsumowania treści, przeglądania internetu, zdjęć filmów, a nawet do lekkiej pracy, ale z pewnością nie jest to komputer przeznaczony do gier (nie tych najnowszych).

Istnieją dwie, ale zasadniczo ważne (główne) różnice między tymi dwoma urządzeniami. Pierwsza różnicą jest waga urządzeń. Większość laptopów ma wagę od 1,5 do nawet 3,5 kilogramów, podczas gdy notebooki są znacznie cieńsze, mobilne i zwyczajnie lżejsze - zwykle ważą mniej niż 1,5 kilograma. Można powiedzieć, że to jest główna różnica, która rzutuje na wszystkie inne, pozostałe różnice - i niejako wyjaśnia czemu jest tak, a nie inaczej. Waga notebooka zależy od wielkości ekranu i komponentów wewnętrznych. Mniejsza waga urządzenia nie wzięła się znikąd i oznacza pewne cięcia, na które godzisz się kupując taki komputer. Poza tym, ciężko nie ulec wrażeniu, że oba te sprzęty zostały stworzone do zupełnie różnych celów. W rzeczywistości każde z urządzeń jest przeznaczone do innych zastosowań. Laptopy zostały opracowane pierwotnie po to, aby umożliwić przedsiębiorcom pracę w podróży, na wyjazdach, do prezentacji itd. Były znacznie wolniejsze niż komputery stacjonarne, więc ich możliwości z góry były ograniczone. Z drugiej strony, najnowsze modele laptopów są tak wydajne i wyrafinowane, że mogą całkowicie zastąpić komputer stacjonarny. Niektóre modele są już w rzeczywistości przeznaczone do gier. Co ciekawe, nazywa się je także “laptopami do gier”, co oznacza, że ​​są mocniejsze od normalnych laptopów, notebooków, a także niż niektóre komputery stacjonarne. Jako takie, nowsze modele nadają się do wszystkich celów i zastosowań, których może potrzebować dzisiejszy użytkownik.


Notebooki - przeznaczone do zastosowań domowych

Notebooki są przeznaczone do bardziej osobistych celów. Świetnie nadają się do przeglądania sieci, okazjonalnie do grania w gry (najczęściej w starsze tytułu), przeglądania zdjęć, oglądania filmów, tworzenia dokumentów, pracy, nauki itp. Zasadniczo są idealne dla tych, którzy chcą korzystać z sieci i mediów społecznościowych - zwłaszcza w podróży. I niestety ale nie, notebooki nie są przeznaczone do gier, wymagającego oprogramowania ani do podobnych celów. Kolejną ważną różnicą jest rozmiar ekranu. Laptopy są dostępne w różnych rozmiarach, ale większość z nich ma ekrany od 10 do 17 cali. Nie ma większych ani mniejszych modeli. Notebooki są nieco bardziej skomplikowane do zdefiniowania, jeśli chodzi o rozmiar ekranu. Zwykle są zaprojektowane tak, aby miały taki sam ogólny rozmiar jak notes (notebook), stąd też pochodzi nazwa. Podczas gdy laptopy mogą zmieścić się w specjalnej torbie (przeznaczonej zwykle na to urządzenie), notebooki mogą zmieścić się w zwykłej, często małej torebce i nadal pozostawią w środku dużo miejsca. Należy jednak pamiętać, że niektórzy producenci sprzedają swoje laptopy jako notebooki, co oznacza, że ​​są to bardzo małe laptopy lub większe notebooki. Co ciekawe, klawiatura nie odgrywa w tym przypadku wielkiej różnicy i oba typy komputerów mogą mieć pełnowymiarowe klawiatury. Jakość ekranów jest zwykle taka sama. Obecnie oba typy komputerów oferują wysokiej jakości ekrany (często w rozdzielczości 2K), a niektóre oferują również ekrany Retina (patrząc na komputery od Apple). Obecnie niemal niemożliwe jest znalezienie laptopa lub notebooka z ekranem niskiej jakości - no chyba, że kupimy jakiś chiński “NoName”.


Notebooki - pamięć RAM, moc obliczeniowa i chłodzenie

W tym miejscu mogą wystąpić spore różnice, które wyjaśnią główne przeznaczenie obu urządzeń. Zacznijmy od laptopów. Mogą mieć od 1 do 16 GB pamięci RAM, a niektóre (niezwykle rzadko) modele mogą mieć tej pamięci do 32 GB. To jest główny powód, dla którego są tak potężne. Moc przetwarzania również jest imponująca. Laptop może być już pełnoprawnym odpowiednikiem komputerów stacjonarnych, ale do uzyskania przewagi potrzebny będzie model z najwyższej półki. Laptopy mają zwykle te same procesory, co komputery stacjonarne, choć mogą pojawić się różnice w szybkości ich działania. Chłodzenie zawsze zapewnia wentylator, ponieważ laptopy generują dużo ciepła. Niektóre z modeli mają tylko jeden wentylator, podczas gdy inne mają dwa, jeden dla procesora, a drugi dla karty graficznej - wszystko zależy od użytych komponentów.

Notebooki są pod tym względem zupełnie inne. Przede wszystkim pamięć RAM jest znacznie mniejsza, więc nie spodziewajmy się demona prędkości. Obecnie na rynku można spotkać notebooki z od 1 do 8 GB pamięci RAM. Wyjaśnia to fakt, że notebooki są przeznaczone do prostszych zastosowań. Moc przetwarzania jest również znacznie niższa. Nowe modele mogą mieć szybkie procesory, ale nadal są wolniejsze niż te wbudowane w laptopy. Ponadto notebooki używają procesorów opracowanych specjalnie dla nich. Oznacza to, że chłodzenie również musi być inne. Dlatego większość z nich nie ma wentylatora chłodzącego, co jest korzystne, jeśli chodzi o wagę i hałas. Notebooki nie potrzebują wentylatora chłodzącego, ponieważ ich procesory generują znacznie mniej ciepła niż laptopy. Korzystają więc z chłodzenia pasywnego, co można uznać za zaletę. 

Dodajmy, że praktycznie wszystkie laptopy mają możliwość jakieś rozbudowy. Użytkownicy mogą dodać więcej pamięci RAM, wymienić lub dodać drugi dysk twardy, a czasem (ale bardzo rzadko) można też zmienić kartę graficzną, a nawet procesor - dotyczy to głównie modeli topowych, najdroższych, często przeznaczonych do bardzo wymagającej pracy lub gier. Dodatkowo istnieje możliwość podkręcenia pamięci i procesora (o ile producent pozwala na tzw. overclocking), co oznacza, że można ściągnąć ograniczenia lub blokady i uzyskać lepszą wydajność - np. w grach. Trzeba jednak pamiętać, że overclocking powoduje większe zużycie energii, szybsze grzanie się podzespołów, a to może spowodować uszkodzenie procesora lub innych części laptopa. Z drugiej strony, notebooki to urządzenia bez możliwości rozbudowy - czasem uda się dodać trochę więcej pamięci RAM lub wymienić dysk na inny. W gruncie rzeczy nie można ich ulepszyć, więc otrzymasz to, co aktualnie kupujesz i z tym pozostaniesz. Zazwyczaj nie można ich również podkręcić, więc osiągi, które uzyskasz, są trwałe -  czasami jednak, polska/wschodnia scena overclockingu czyni cuda, umożliwiając podkręcanie nawet tak niewielkich urządzeń (oczywiście na własne ryzyko).


Notebooki - dysk twardy, bateria oraz cena

Notebooki są prawie całkowicie ograniczone do pamięci SSD ze względu na to, że jest to znacznie mniejszy rodzaj pamięci masowej i zużywa mniej energii. W związku z tym możesz spodziewać się wielu zalet pod względem szybkości i brak jakiegokolwiek hałasu. Pojemność może wynosić od 64 GB, ale może również osiągnąć 1 TB, dzięki przewadze rozmiaru, o której wspomnieliśmy. Ich wbudowane baterie zużywają mniej energii, więc powinny działać dłużej. Jednak ze względu na mały rozmiar należy spodziewać się działania w granicach od 5 do 14 godzin na jednym naładowaniu baterii - to świetny wynik. Z braku lepszego słowa laptopy są oczywiście droższe od notebooków. Ponieważ są wyposażone w bardziej wyrafinowane procesory, więcej pamięci RAM i większy dysk (często hybrydowy) - po prostu muszą kosztować więcej.

Sytuacja z notebookami jest zupełnie inna. Większość modeli mieści się w przedziale cenowym 1000 złotych, choć niektóre jednostki mogę być nawet tańsze - około 700-800 złotych. Istnieją również modele z wyższej półki, o lepszym tworzywie (aluminium), większej baterii, wydajnym systemie i lepszych podzespołach, które coraz częściej podlegają procesowi miniaturyzacji - takie notebooki mogą kosztować około 3000 złotych i więcej. Czy notebooki cieszą się popularnością? Tak, inaczej nie byłoby ich na rynku.Niepisana zasada mówi, że notebooki są bardziej popularne na uczelniach i wśród użytkowników, którzy potrzebują prostego i przenośnego urządzenia do wykonywania drobnych zadań - np. do przeglądania internetu. Z drugiej strony nie są to urządzenia dla użytkowników, którzy chcą mieć wydajność podobną do komputera stacjonarnego w małej obudowie.