Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Monitory CRT

Znaleziono 0 towarów.

Lista 1-100 z 0 towarów
Aktywne filtry

Monitory CRT

CRT (Cathode Ray Tube) jest najstarszą formą wyświetlania wideo dla komputerów PC. Wiele dawnych komputerów było wyposażonych w monitory przesyłające standardowy sygnał wideo typu composite, dzięki czemu ekran można było wyświetlać na zwykłym telewizorze. Wraz z upływem czasu zmieniał się poziom zastosowanej technologii. Monitory CRT nie są już w powszechnym użyciu, a większość z nich zalega w piwnicach lub strychach naszego domu. Mimo wszystko, warto zastanowić się nad tym co technologia CRT oferowała, jaka była i jest jej specyfikacja, która wpływa na wyświetlanie obrazu na ekranie monitora - chodzi tu głównie o rozdzielczość wyświetlanego obrazu.

Rozmiar monitora i widoczny obszar

Sprzedawane i dostępne na rynku monitory CRT, podobnie jak inne (LCD, LED), mają określony rozmiar ekranu. Dla przypomnienia, rozmiar ekranu jest określany w calach na podstawie przekątnej od dolnego rogu do przeciwległego górnego rogu ekranu. Jednak jak powszechnie wiadomo rozmiar monitora nie przekłada się na rzeczywisty rozmiar wyświetlacza. Ekran monitora jest na ogół częściowo zakryty zewnętrzną obudową. Kupując monitor CRT powinieneś więc zwrócić uwagę na pomiar obszaru widocznego podanego przez producenta. Mniej więcej można powiedzieć, że jest to zazwyczaj około 0,9 do 1,2 cala mniej niż wynosi rzeczywista przekątna ekranu. 

Monitory CRT to tak naprawdę gigantyczne wręcz, jak na dzisiejsze czasy, kineskopy, które muszą zostać upchane do “zgrabnie” wyglądającego “pudła”, a przecież oprócz samych ekranów we wnętrzu obudowy znajduje się cała elektronika, która przecież zajmuje też sporo miejsca - stąd typowy wygląd monitora, jak to określano, z dużym tyłem.

Rozdzielczość 

Wszystkie monitory CRT mogą i właściwie często są nazywane także monitorami MultiSync. Monitory te mogą regulować wiązkę elektronów, dzięki czemu są w stanie wyświetlać rozdzielczość SVGA, XGA, SXGA, UXGA przy różnych częstotliwościach odświeżania. Co jednak oznacza ta terminologia i nazewnictwo? 

- SVGA to rozdzielczość 800x600 pikseli
- XGA to rozdzielczość 1024x768 pikseli
- SXGA to rozdzielczość 1280x1024 pikseli
- UXGA to rozdzielczość 1600x1200 pikseli

Rozdzielczość ekranu dla monitorów CRT jest określana także innymi akronimami niż te, które widzimy powyżej - często uznawanymi zresztą za standardowe.

Przeciętny monitor CRT o przekątnej 17-cali może z łatwością osiągnąć rozdzielczość SXGA. Może także być w stanie osiągnąć rozdzielczość UXGA. Każdy 21-calowy lub większy monitor CRT może prawdopodobnie osiągnąć rozdzielczość znaną pod terminem UXGA, a nawet wyższą.

Częstotliwość odświeżania monitorów CRT

Nie ulega wątpliwości, że monitory CRT oferują znacznie gorszą częstotliwość odświeżania niż inne, wykorzystujące nowszą technologię na rynku monitory. Warto pamiętać, że częstotliwość odświeżania ekranu zależy nie tylko od użytej technologii, ale także ustawień komputera w systemie operacyjnym oraz karty graficznej.

Wszystkie podawane przez producenta parametry, jak również częstotliwość odświeżania, są parametrami maksymalnymi, jakie jest w stanie osiągnąć monitor CRT przy ustawionej rozdzielczości ekranu. Kiedyś liczba ta była podawana w cyklach na sekundę. Później w hercach na sekundę i tak zostało do dziś. Przykładowo ekran o rozdzielczości 1280x1024 pikseli może działać z częstotliwością odświeżania 60 Hz, czy 75 Hz. Co to w praktyce oznacza? Oznacza to tyle, że monitor odświeża ekran 60 lub 75 razy na sekundę z rozdzielczością 1280x1024 pikseli.

Czy częstotliwość odświeżania ma więc znaczenie, a jeżeli ma to jakie? Patrzenie na ekran monitora CRT (jak zreszta na każdy) przez dłuższy czas może powodować zmęczenie oczu. Monitory pracujące z niską częstotliwością odświeżania powodują, że zmęczenie to przychodzi znacznie szybciej. Im wyższa jest więc częstotliwość odświeżania, tym wolniej męczą się nasze oczy. Obecnie uważa się, że odświeżanie ekranu na poziomie 60 Hz jest absolutnym minimum - lepiej już zaopatrzyć się w monitor oferujący niewiele większą ilość odświeżeń na sekundę (np. 75 Hz), co z pewnością odczujemy podczas pracy z nim. Jak już wcześniej wspomnieliśmy 60 Hz jest uważane jest obecnie za minimum i jest typową domyślną częstotliwością odświeżania sterowników wideo i monitorów w systemie Windows.

“Plamki”

Tzw. plamki odnoszą się do rozmiaru danego piksela na ekranie, określanego w milimetrach. Był to dość duży problem w ostatnich latach, kiedy to na monitorze próbowano wyświetlić wysoką rozdzielczość, a plamki o średnicy powyżej 0,28 mm powodowały rozmycie obrazu z powodu rozmywania się kolorów między pikselami na ekranie. Produkcja tych monitorów została wycofana w połowie lat 90.
Preferowane są więc niższe wartości punktowe, ponieważ zapewniają one większą przejrzystość obrazu. Większość plamek mieści się w przedziale średnicy od 0,21 do 0,28 mm, przy czym wysokiej klasy monitory CRT mają plamkę o średnicy 0,25 mm lub niższą. 

Rozmiar obudowy

Jednym z elementów, których nie da się przeoczyć przy zakupie monitora CRT, jest wielkość obudowy. Nie jest tajemnicą, że monitory te są nieporęczne i ciężkie. Jeżeli nie dysponujesz sporą, wolną przestrzenią na biurku, rozmiar monitora, który chcesz zmieścić w tym obszarze, będzie pisząc łagodnie - ograniczony. Jest to szczególnie ważne, ponieważ kupując monitor CRT musimy liczyć się z głębokością, jakiej będzie potrzebował na biurku. Duże monitory CRT mogą ograniczać użytkownika, ponieważ umieszczając je na niewielkim biurku, mogą one ograniczać użycie klawiatury czy myszki - mówiąc kolokwialnie, będą zbyt blisko użytkownika.

Kontur ekranu

Wyświetlacze CRT mają różne kontury ekranu. Oryginalne ekrany, podobne do telewizorów, miały zaokrągloną powierzchnię, aby wiązka elektronów zapewniała wyraźniejszy obraz. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się płaskie ekrany, które miały kontury po lewej i prawej stronie, ale płaską powierzchnię w pionie. Dziś dostępne są monitory CRT z idealnie płaskim ekranem, zarówno w stosunku do powierzchni poziomych, jak i pionowych. 

Dlaczego więc kontur ekranu ma znaczenie? Zaokrąglone powierzchnie ekranu zwykle odbijają więcej światła i powodują więcej odblasków. Podobnie jak w przypadku niskich częstotliwości odświeżania ekranu, duże ilości odblasków na ekranie monitora powoduje szybsze zmęczenie oczu.