Filtry

Kategorie

Kategorie

Producenci

Producenci

Dostępność

Dostępność

Ilość towarów na liście

Ilość towarów

Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Producenci:

Stacje pogody

Znaleziono 4 towarów.

Lista 1-100 z 4 towarów
Aktywne filtry

Stacje pogody

Niezależnie od tego, czy jesteś żeglarzem, czy ogrodnikiem, jeśli Twoja działalność zależy od pogody, będziesz potrzebować prognoz pogody. Domowa stacja pogodowa umożliwia pomiar czynników, takich jak temperatura, opady i wiatr, a także może być podłączona do Wi-Fi w celu przesyłania danych do urządzeń przenośnych - np. smartfona, tabletu, a nawet smartwatcha. Czytając dalej ten tekst dowiesz się, jak znaleźć dobrą (jakość/cena) stację pogodową dostosowaną do Twoich potrzeb. Na samym początku warto jednak zadać sobie podstawowe pytanie - do czego służy stacja pogodowa? Zapewne większości wystarczyłby pewnie termometr zamontowany na zewnątrz (na rogu okna lub balkonu), ale chcąc mieć bardziej dokładne i miarodajne dane na temat pogody, a nie wyłącznie odczyt samej temperatury, trzeba nabyć właśnie swego rodzaju stację pogodową. 

A więc podsumowując, posiadanie własnej stacji pogody to prosty sposób, aby uzyskać dokładne informacje na temat temperatury, poziomu wilgotności, światła słonecznego, jakości powietrza i innych warunków atmosferycznych. Stacje pogodowe zapewniają prognozy pogody w czasie rzeczywistym, które są niezbędne dla każdego, kto podejmuje aktywność na świeżym powietrzu, zarówno w celach zawodowych, jak i rekreacyjnych. Dla przykładu, tego rodzaju dane na temat pogody potrzebują rolnicy i ogrodnicy. Ta grupa użytkowników z całą pewnością potrzebuje wiarygodnych informacji pogodowych, które pomogą określić im czas do zbioru, siewu i tak dalej. Nie ulega wątpliwości, że stację są także potrzebne w czasie używania kalendarza księżycowego do zsynchronizowania pracy z fazami księżyca. Urządzenia te są także niezwykle przydatne wędrowcom i rowerzystom, którym dobra pogoda  zapewnia przyjemną podróż. Nie mniej korzystne informacje na temat pogody będą także dla stolarzy i dekarzy, którzy zdejmują dachy - najlepiej w suchych warunkach.

W zależności od tego, jak zaawansowana jest Twoja stacja pogodowa, może być wyposażona w takie funkcje jak termometr / higrometr, miernik deszczu, czujnik UV, wszelkie ostrzeżenia pogodowe  (burze, deszcz, grad itp.), monitor jakości powietrza, prędkość i kierunek wiatru. Niektóre modele są nawet wyposażone w czujnik, który umieszcza się w ziemi, aby mierzyć temperaturę gleby. Ogólnie rzecz biorąc, domowe stacje pogodowe można podzielić na kategorie dla początkujących i profesjonalistów. Modele dla początkujących z prognozami temperatury, ciśnienia atmosferycznego i 12-godzinnymi prognozami pogody. Stacje meteorologiczne średniego zasięgu, również mierzące poziom wilgotności, opady i wiatr. Półprofesjonalne stacje dla prawdziwych entuzjastów, mierzące poziom CO², prognozę wiatru, poziom nasłonecznienia, wilgotność i 3-dniowe prognozy pogody. Na końcu modele w pełni profesjonalne, a więc najbardziej kompleksowe - wykorzystują złożone oprogramowanie do zapewnienia dokładnych odczytów danych. Zakres funkcji i poziom dokładności oferowany przez dany model będzie zależał od potrzeb użytkownika.


Stacje pogody - różne rodzaje technologii stacji pogodowych

Tak jak w przypadku większości urządzeń mierzących i gromadzących dane, tak i stacje pogodowe dzielą się na urządzenia różnego typu / rodzaju. W ich konkretnym przypadku można określić je na podstawie użytych technologii. Na początku zajmijmy się stacjami pogodowymi wyposażonymi w różnego rodzaju czujniki. Te niedrogie stacje pogodowe są najbardziej rozpowszechnionymi modelami. Wyposażone w czujniki wewnętrzne i zewnętrzne, przesyłają swoje odczyty do centralnego panelu sterowania za pośrednictwem sieci lokalnej lub transmisji ultradźwiękowej. Stacja analizuje dane i generuje dane wyjściowe w czasie rzeczywistym. Urządzenia te mogą służyć do przechowywania poprzednich danych, a nawet porównywania ich z aktualnymi danymi. Z kolei stacje pogodowe z obsługą Wi-Fi pobierają i przesyłają informacje o pogodzie od dostawców krajowych. Jednak warto zauważyć, że tego rodzaju stacje działają tylko na określonym obszarze. Następnie sieciowe stacje pogodowe to urządzenia będące prawdziwym kolejnym poziomem w domowych stacjach pogodowych. Mogą udostępniać dane tabletom i smartfonom. Stale aktualizowane danymi satelitarnymi sieciowe stacje pogodowe mogą dostarczać użytkownikom bardzo dokładnych informacji.

Domowe stacje pogodowe oferują z kolei różnego rodzaju czujniki. Ich praca zasadniczo polega na wykonywaniu pomiarów. Różne czujniki zewnętrzne muszą być prawidłowo ustawione, aby działały dokładnie i precyzyjnie. Następujące typy czujników zewnętrznych muszą być w kontakcie z elementami, aby mierzyć warunki pogodowe - miernik deszczu, mierzący opady (ilość wody), anemometr lub wskaźnik prędkości wiatru, wiatrowskaz (dla kierunku wiatru). W przypadku czujników zakrytych, powinny być osłonięte przed takimi elementami jak: termometr (mierzący temperaturę otaczającego powietrza, w tym w cieniu) oraz higrometr (mierzący wilgotność względną powietrza). Należy pamiętać, że te dwa czujniki mogą być połączone w jedną jednostkę. Poziom dokładności pomiaru będzie zależał od jakości Twojej stacji pogodowej. Inne kluczowe czynniki przy wyborze urządzenia obejmują częstotliwość pomiaru i odległość transmisji między urządzeniami.

Czujniki oferują różne zakresy transmisji, więc zawczasu warto zaplanować, gdzie zostanie umieszczony sprzęt, uwzględniając przy tym własne potrzeby. Jak udostępniać dane z własnej stacji pogodowej? Aby udostępniać dane ze swojej stacji, musisz mieć możliwość połączenia się z internetem  za pośrednictwem połączenia Wi-Fi (najlepiej by była to Twoja sieć domowa). Niektóre modele zapewniają również łączność za pośrednictwem Bluetooth i portów USB. Możliwość udostępniania danych o pogodzie w domu ma wiele zalet. Będziesz mógł zdalnie sprawdzać odczyty, a także wysyłać zdalne instrukcje do urządzenia i planować  przyszłe działania, takie jak ogrodnictwo, żeglarstwo lub wypad na spacer lub rower. Dane przesyłane za pośrednictwem oprogramowania są rejestrowane, dzięki czemu można je później sprawdzić i archiwizować.


Stacje pogody - funkcje, jakie powinna posiadać każda domowa stacja pogodowa

Domowa stacja pogody powinna zawierać przynajmniej podstawowe, aczkolwiek dokładne i miarodajne dane na temat obecnej, jak i przyszłej pogody. Każda taka stacja powinna zawierać funkcję różnego rodzaju pomiarów, monitorowania temperatury, funkcję minimalnej i maksymalnej temperatury wewnątrz i na zewnątrz w domu, odczuwalną temperaturę, funkcję obliczania odczuwalnej temperatury, higrometria (mierzy poziom wilgotności wewnątrz / na zewnątrz), ciśnienie barometryczne (mierzy poziom ciśnienia i trendy), punkt rosy (mierzy punkt rosy), anemometr i wiatrowskaz (mierzy prędkość i kierunek wiatru), odczyty opadów deszczu (mierzy poziom opadów w ciągu ostatniej godziny / 24h / całkowitych opadów), przewidywanie temperatury (pokazuje przewidywane warunki pogodowe), historyczne trendy pogodowe (przedstawia wcześniejsze dane pogodowe),faza księżyca (wskazuje fazy księżyca), kalendarz (wyświetla informacje kalendarza, a więc dzień / miesiąc / rok), zegar / budzik (wyświetla godzinę i oferuje funkcje alarmowe).


Stacje pogody - 6 pytań, które należy sobie zadać przed zakupem stacji pogodowej

Jak w przypadku każdego urządzenia, przed jego zakupem, powinieneś zadać sobie conajmniej kilka pytań na jego temat. Same pytania to za mało, bo przecież na każde zadane pytanie trzeba odpowiedzieć. Zadawanie pytań składa nas więc do odpowiedzi, a więc myślenia. Dlatego zanim zdecydujesz się zakupić daną stację pogodową, warto byś zadał sobie choć tych sześć poniżej przedstawionych ( i według nas podstawowych) pytań. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by było ich więcej. Wtedy, będziesz mieć pewność, że zakup danej stacji pogodowej był trafny i dobrze przemyślany. A teraz przejdźmy do tytułowych pytań, które znajdują się poniżej. 

- Czy marka interesującej cię stacji pogodowej jest dobrze znana? Niektóre z największych marek to Davis Instrument, Vion Concept, Netatmo, Otio i Vellman.
- Jakie są dla Ciebie najważniejsze pomiary (punkt rosy, nasłonecznienie, kierunek wiatru, wilgotność powietrza, jakość powietrza itp.)?
- Jak dużej dokładności potrzebujesz? Ważnym aspektem jest tutaj częstotliwość pomiarów (co 5, 30, 60 sekund itd.).
- Czy oprogramowanie pokładowe interesującego cię urządzenia jest wystarczająco niezawodne?
- Czy różne rodzaje danych są wyraźnie wyświetlane na interesującym cię modelu urządzenia? Na przykład czy ikony są łatwe do odczytania?
- Ile pieniędzy masz zamiar zainwestować w stację pogodową? Ceny mogą wahać się od 20 funtów do ponad 500 funtów za naprawdę wysokiej klasy profesjonalne modele.

Należy również pamiętać, że niektóre stacje są dostarczane jako zestaw podstawowy z różnymi akcesoriami, które w razie potrzeby można dodać. Może to być dobry pomysł, jeśli nie jesteś pewien, czego możesz chcieć w dłuższej perspektywie lub chcesz zaoszczędzić na początkowej inwestycji. Pamiętaj, że zawsze można (i właściwie warto) spojrzeć na opinie innych klientów tak, aby dowiedzieć się, jak przyjazna dla użytkownika jest dana  stacja pogodowa.