Filtry

Kategorie

Kategorie

Producenci

Producenci

Dostępność

Dostępność

Ilość towarów na liście

Ilość towarów

Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Producenci:

Dzbanki filtrujące

Znaleziono 33 towarów.

Lista 1-100 z 33 towarów
Aktywne filtry
Dzbanek BWT Mg2+ 2 filtry white Dzbanek BWT Mg2+ 2 filtry white Promocja

Dzbanek BWT Mg2+ 2 filtry white

Review
39.00 zł

Kategoria: AGD > AGD małe > Dzbanki filtrujące
Producent: bwt
Model: 815480
EAN: 8595235806555, 9022001902986

Dzbanek Brita Aluna PP (biały)

Review
70.30 zł

Kategoria: AGD > AGD małe > Dzbanki filtrujące
Producent: Brita
Model: 1039267
EAN: 4006387104856

Wkład filtrujący BRITA A 1000

Review
190.11 zł

Kategoria: AGD > AGD małe > Dzbanki filtrujące
Producent: Brita
Model: 4006387029784
EAN: 4006387029784


Dzbanki filtrujące

Kiedy brodzisz w chłodnym górskim potoku i widzisz swoje palce na piasku, zakładasz, że woda jest bezpieczna do picia. Ale nawet woda, która wygląda na idealnie czystą, może być siedliskiem wielu bakterii, pasożytów i pierwotniaków, które mogą powodować poważne choroby. Po wąchaniu lub posmakowaniu nie można stwierdzić, czy woda jest zdatna do picia. Nawet woda z kranów na kempingach może nie być. Podczas biwakowania , o ile nie ma znaku, który wyraźnie mówi, że woda jest bezpieczna do picia, należy zachować ostrożność i przefiltrować, tudzież zagotować ją. Przenośne filtry do wody to prawdopodobnie najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób uzdatniania wody do picia. Istnieje wiele możliwości filtrowania wody. Najtańsze filtry mogą kosztować mniej niż 80 złotych, podczas gdy droższe filtry mogą kosztować kilkaset. Dla przeciętnego użytkownika można znaleźć doskonale działający filtr do wody za mniej niż 200 złotych.

Należy oczekiwać, że woda z różnych obszarów będzie miała swój niepowtarzalny smak, ale proces filtrowania wody nie sprawia, że ​​straci swój smak. Filtry do wody działają poprzez wychwytywanie mikroskopijnych bakterii i pasożytów, które żyją w obfitości w słodkiej wodzie. Konsekwencje picia nieuzdatnionej wody mogą być poważne. Dobrze smakująca woda może zawierać bakterie, pasożyty i pierwotniaki, które powodują nudności, biegunkę, utratę apetytu, zmęczenie i wymioty. Niektóre z chorób przenoszonych przez zanieczyszczoną wodę to botulizm, cholera i czerwonka. Infestacje pasożytnicze z zanieczyszczonej wody mogą prowadzić do rozwoju wysypek, bólów mięśni, gorączki, dreszczy, kaszlu, objawów neurologicznych, żółtaczki i niedożywienia. Podczas gdy większość chorób spowodowanych piciem zanieczyszczonej wody powoduje dyskomfort przez kilka dni lub tygodni, inne mogą być nawet tak poważne, że doprowadzą do śmierci (śmiertelne zatrucie). Bakterie i pasożyty, które żyją w świeżej wodzie często obejmują całe kolonie lamblii i Cryptosporidium. Celem filtra wody nie jest zabijanie stworzeń, ale wychwycenie ich wewnątrz filtra i zapobieżenie ich połknięciu. Skuteczność filtra wody zależy od tak zwanej wydajności wielkości porów. 

Jest to miara wielkości otworów w filtrze wody. Te pomiary są mikroskopowe. Miara używana do opisu wielkości otworów filtra nazywana jest mikronem. Jeden mikron to 1/1000 milimetra. Każdy filtr do wody o wielkości jednego mikrona lub mniejszy usunie z wody pasożytnicze jaja i larwy, a także pierwotniaki. Aby usunąć bakterie , rozmiar mikrona musi być mniejszy niż 0,4 mikrona. Niezależnie od rodzaju filtra do wody, wszystkie działają w ten sam podstawowy sposób. Wąż dopływowy służy do zasysania wody do filtra. Jeśli masz filtr w swojej butelce z wodą, najpierw napełnij butelkę i umieść filtr w środku. Jeśli masz samodzielny filtr, możesz nabrać wodę do wiadra lub włożyć wąż wlotowy bezpośrednio do źródła wody. Po wejściu do węża wlotowego woda jest przeciskana przez filtr, albo ręcznie, w przypadku filtra wolnostojącego, albo poprzez zasysanie, za pomocą filtra do butli z wodą. Filtr zatrzymuje wszelkie mikroorganizmy, które mogą żyć w wodzie  i, jak powiedzieliśmy, nie zabija ich. Gdy zanieczyszczenia zostaną zatrzymane w filtrze, czysta woda przepływa i jest gotowa do picia. Obszar, w którym czysta woda wypływa z filtra, nazywany jest wylotem filtra.


Dzbanki filtrujące - wybór filtra

Wybór odpowiedniego filtra do wody to kwestia decyzji o wielkości i natężeniu przepływu, a także rodzaju potrzebnej filtracji. Filtr do wody o wydajności wielkości porów 0,4 mikrona będzie więcej niż wystarczający w większości sytuacji kempingowych. Jeśli wybierzesz filtr do butelki z wodą, upewnij się, że łatwo mieści się w plecaku i możesz do niego sięgnąć bez konieczności zdejmowania/ demontażu sprzętu. Jeśli interesuje Cię ręczny filtr do wody, dostępnych jest wiele modeli, które ważą mniej niż 100 gramów. Wiele z nich jest wyposażonych w siatkową torbę do przenoszenia, którą można przymocować na zewnątrz plecaka, aby filtr mógł dokładnie wyschnąć między kolejnymi użyciami Rodzaj filtra wody, który wybierzesz, zależy od twoich osobistych potrzeb. Wiele osób woli butelki z wodą z wbudowanym filtrem. Inni wybierają mały ręczny filtr, który pozwala im oczyszczać wodę, gdy pobierają ją ze źródła i rozlewają do oddzielnych pojemników. Jeśli masz system worków wodnych, który pasuje do Twojego plecaka, możesz kupić system filtrów do wody, który będzie z nim współpracował.

To, jak zdecydujesz, który system filtrowania wody najlepiej spełni Twoje potrzeby, zależy od wielu czynników. Jeśli podróżujesz z dziećmi i planujesz filtrować ich wodę, prawdopodobnie będziesz potrzebować osobnego filtra ręcznego. Wielu turystów lubi dodawać do wody sproszkowane mieszanki napojów. Jeśli jesteś jednym z tych wędrowców, prawdopodobnie nie chcesz wrzucać filtr do butelki z wodą. W ten sposób możesz mieć oddzielne pojemniki do picia, jeden z mieszanką napojów, a drugi ze zwykłą wodą. Jeśli dodasz mieszankę do napojów do filtra butelki z wodą, nie będziesz w stanie pić ani filtrować wody, dopóki butelka nie będzie pusta. Jeśli biwakujesz w dziczy w większości części świata, filtr do wody, który filtruje bakterie, pierwotniaki i pasożyty, powinien być więcej niż wystarczający. Jeśli wybierasz się do kraju Trzeciego Świata lub obszaru, w którym woda może być narażona na ścieki, Twój filtr również musi zabijać wirusy. 

Filtry do wody przystosowane do zabijania wirusów najczęściej zawierają system filtrujący oparty na jodzie. Podobnie jak tabletki zawierające jod (o których napisaliśmy w dalszej części poradnika), może to niekorzystnie wpłynąć na smak wody. Jeśli chcesz zabezpieczyć filtr, który zabija wirusy, weź ze sobą trochę kwasu askorbinowego - nawet granulowane proszki o smaku pomarańczowym dostępne w sklepach spożywczych będą działać. Po przefiltrowaniu wody przez układ jodowy dodaj trochę proszku. Kwas askorbinowy neutralizuje jod, poprawiając smak. Neutralizuje również działanie jodu, więc upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta, jak długo woda powinna osadzać się w filtrze jodowym, zanim dodasz cokolwiek innego do wody. Niezależnie od tego, jaki rodzaj filtra do wody wybierzesz, nie chcesz znaleźć się w sytuacji, gdzie będziesz otoczony wodą, a okaże się, że nie będziesz miał co pić. Szybkość przepływu wynosząca jeden litr na minutę jest dobrą średnią, jaką warto wybrać, kupując filtr do wody. A jak prawidłowo dbać o filtr do wody?

Sama konstrukcja filtra do wody oznacza, że ​​w końcu się zatka. Pamiętaj, że to nie zabija tych mikroskopijnych “pełzaczy” w wodzie (wiem, powtarzamy się, ale warto o tym wciąż przypominać) a zatrzymuje je w filtrze, gdzie pozostają. Pierwszą oznaką, że filtr może wymagać konserwacji, jest trudność pompowania wody. Jeżeli idzie z trudem, to pamiętać, aby nie wywierać siły na to, aby filtr przepuścił wodę. Jeśli spróbujesz przepchnąć wodę przez pompę na siłę, to prawdopodobnie wraz z wodą przejdą wszelkie pasożyty i bakterie. Aby wydłużyć żywotność filtra wody, należy postępować zgodnie z instrukcją od producenta dotyczącą pielęgnacji i konserwacji. Należy jednak pamiętać o kilku ogólnych wskazówkach. Możesz liczyć na przefiltrowanie około 100 galonów wody, zanim filtr wody będzie wymagał wymiany. Właściwa pielęgnacja i niewielka konserwacja zapobiegawcza znacznie przyczynią się do osiągnięcia tego celu. Niektóre filtry do wody, można najzwyczajniej w świecie wyszorować - po to, aby je wyczyścić. 

Jeśli twój filtr jest jednym z takich “szorowalnych”, wyszoruj go delikatnie szczoteczką do zębów, ale zrób to dopiero wtedy, kiedy pompowanie wody przez filtr będzie trudne. Jeśli filtra wody nie można wyszorować, to nie zamartwiaj się, ponieważ nadal można go wyczyścić. Niektóre filtry do wody można zanurzyć w czystej wodzie i delikatnie opłukać. Oczywiście jest to coś, co należy zrobić w domu, używając czystej wody z kranu. Jeśli Twój filtr do wody jest wyposażony w tzw. filtr wstępny, użyj go. Filtr wstępny wychwytuje niektóre z większych zanieczyszczeń, zanim wejdą one do głównego filtra. Jeśli Twój filtr do wody nie ma filtra wstępnego, a woda wokół ciebie ma dużo osadu, zrób własny, używając filtra do kawy lub czystej koszuli. Niektóre filtry można myć wstecznie. Aby przepłukać filtr, zdejmij wąż wlotowy i podłącz go ponownie do wylotu filtra. Podczas pompowania wody z podłączonym w ten sposób wężem, będzie ona przepuszczać czystą wodę przez filtr, usuwając zanieczyszczenia, które mogą go zatkać. Ważne jest, aby przed ponownym użyciem zdezynfekować filtr roztworem jednej nakrętki wybielacza w jednej litrze wody. Przepompuj roztwór przez filtr i pozwól mu dokładnie wyschnąć przed przechowywaniem lub użyciem.


Dzbanki filtrujące - rozwiązywanie problemów z filtrem wody

Jednym z najlepszych sposobów na wydłużenie żywotności filtra wody jest filtracja możliwie najczystszej wody, jaką można znaleźć. Podczas gdy szemrzący potok może wydawać się czystszy niż kałuża stojącej wody, niekoniecznie tak jest. Płynąca woda porusza krążący w niej brud i piasek, które znajdują się na dnie wody, ułatwiając wciągnięcie go do filtra wody. Aby uzyskać najczystszą wodę, wybierz basen ze stojącą wodą i nie pozwól, aby wąż dotykał ziemi. Jeśli nie jest to możliwe, zanurz trochę wody w rondlu i pozostaw ją na co najmniej godzinę przed przepuszczeniem jej przez filtr. To da czas na osiadanie osadu na dnie.Niektórym popularnym problemom z filtrami do wody można również łatwo zapobiec. Ważne jest właściwie to, aby delikatnie obchodzić się z filtrem. Jeśli go upuścisz, być może będzie wyglądać dobrze i nadal działać, ale wewnątrz mogą pojawić się małe pęknięcia. Mikroorganizmy, które próbujesz odfiltrować, mogą łatwo przejść przez te pęknięcia i to bez Twojej wiedzy - no, właściwie to aż do momentu, gdy zachorujesz. 

Jeśli biwakujesz w zimne dni, nie zapominaj o tym, co dzieje się z wodą, gdy zamarznie. Jeśli filtr wody zamarznie, gdy jest wilgotny, woda w środku może się rozszerzyć, powodując pęknięcia i wycieki. W ciągu dnia wsuń filtr wody do ubrania i śpij z nim u dołu śpiwora w nocy. Wreszcie, wyrób sobie nawyk, aby filtr do wody zawsze pozostawał suchy. Kiedy nie używasz filtra do wody podczas podróży, noś go poza plecakiem w siatkowej torbie. Po powrocie z podróży przepłucz filtr słabym roztworem wybielacza i pozwól mu dokładnie wyschnąć przed zapakowaniem. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii wewnątrz filtra wody. A jakie są inne sposoby oczyszczania wody? Filtry do wody to nie jedyny sposób na oczyszczenie wody pitnej. Gotowanie to jedna z tradycyjnych metod. Ale chociaż gotowanie jest bardzo skuteczne, to i ono ma swoje wady. Po pierwsze, oczyszczenie w ten sposób znacznej ilości wody jest czasochłonne. I chociaż ciepła woda może być przyjemnością podczas zimowej wędrówki, z pewnością nie jest tak, gdy maszerujesz w blasku słońca przy temperaturze przekraczającej dobre 30 stopni Celsjusza. Nawet po ostygnięciu wody najprawdopodobniej będziesz pić letnią wodę.

Poza tym, gotowanie ma również negatywny wpływ na smak wody. Niektórzy określają smak przegotowanej wody jako „płaski”. Możesz to nieco zmienić, wlewając przegotowaną wodę do dwóch czystych pojemników, gdy ostygnie. Proces ten napowietrza wodę, poprawiając jej smak. Prawdopodobnie największą wadą gotowania jest to, że będziesz zużywać dużo energii / paliwa, aby zagotować wystarczającą ilość wody (utrzymać nawodnienie). Dostępne są także tabletki chemiczne. To kolejna ciekawa opcja oczyszczania wody. Tabletki te zazwyczaj zawierają jod. Dobrze zabijają bakterie w wodzie i sprawiają, że jest ona bezpieczna do picia, ale mają negatywny wpływ na smak wody. Woda uzdatniona jodem jest gorzka i ma dziwny posmak. Ponadto, chociaż są niedrogie, po otwarciu butelki i wykorzystanej w niej tabletki chemicznej musisz uważać na ograniczoną żywotność. Inną wadą chemicznego uzdatniania wody jest to, że nie zawsze jest ona skuteczna i przeciwdziała niektórym typom pierwotniaków. Wreszcie, jeśli pogoda jest szczególnie zimna lub woda jest wypełniona osadami, tabletki chemiczne będą działać dłużej. Największą wadą stosowania tabletek chemicznych są niekorzystne skutki zdrowotne, jakie mogą mieć niektórzy ludzie. Dla osób z chorobami tarczycy, niedoborami odporności i innymi problemami zdrowotnymi tabletki chemiczne zawierające jod mogą stanowić poważne zagrożenie. Ponadto, jeśli jesteś w ciąży, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed użyciem jodu do oczyszczania wody.