Faksy
Faks podłączony do zwykłej linii telefonicznej umożliwia natychmiastowe przesyłanie kawałków papieru do kogoś innego. Faksy istnieją w takiej czy innej formie od ponad wieku - Alexander Bain opatentował pierwszy projekt faksu w 1843 roku. Jeśli spojrzysz wstecz na niektóre z wczesnych projektów, możesz zorientować się, jak technologia ta posunęła się do przodu. I choć dziś nie są to urządzenia niezbędne do działania firmy, to jednak wciąż użytkowane. Z tego poradnika zakupowego dowiesz się, jak działają faksy. Faksy są często używane do wysyłania CV i innych ważnych, często urzędowych dokumentów. Większość wczesnych faksów obejmowała obracający się bęben.
Aby wysłać faks, należało przymocować kartkę papieru do bębna, zadrukowaną stroną na zewnątrz. Reszta maszyny działała mniej więcej tak, że był mały czujnik fotograficzny z obiektywem i lampą. Fotoczujnik był przymocowany do ramienia i skierowany w stronę kartki papieru. Ramię może przesuwać się w dół po arkuszu papieru od jednego końca do drugiego, gdy arkusz obracał się na bębnie. Innymi słowy, działał jak tokarka. Czujnik był w stanie skupić się na bardzo małym miejscu na kawałku papieru - nawet o powierzchni 0,25 mm do kwadratu. Ta mała skrawka papieru byłaby czarna lub biała. Bęben obracał się tak, że czujnik fotograficzny mógł zbadać jedną linię kartki papieru, a następnie przesunąć się wzdłuż linii. Robił to krok po kroku lub w bardzo długiej spirali.
Do przesyłania informacji przez linię telefoniczną wczesne faksy stosowały bardzo prostą technikę - jeśli plamka papieru, na którą patrzyła fotokomórka, była biała, faks wysyłał jeden ton, gdyby był czarny, wysłałby inny ton. Na przykład mógł wysłać ton 800 Hz dla bieli i ton 1300 Hz dla czerni. Na końcu odbiorczym znajdował się podobny mechanizm obracającego się bębna i jakiś rodzaj pióra do zaznaczania na papierze. Gdy faks odbierający usłyszał ton 1300 Hz, przyłożył pióro do papieru, a kiedy usłyszał ton 800 Hz, zdjął pióro z papieru.
Faksy - nowoczesne urządzenia faksujące
Nowoczesny faks nie ma obracających się bębnów i jest znacznie szybszy, ale wykorzystuje te same podstawowe mechanizmy, aby wykonać swoje zadanie. Na końcu wysyłania znajduje się jakiś czujnik do odczytu papieru. Zwykle nowoczesny faks ma również mechanizm podawania papieru, dzięki czemu można łatwo wysyłać wielostronicowe faksy. Istnieje standardowy sposób zakodowania białych i czarnych plamek, które faks widzi na papierze, aby mogły przesuwać się przez linię telefoniczną. Na końcu odbiorczym znajduje się mechanizm oznaczający papier czarnymi kropkami. Typowy faks, który można znaleźć w biurze, jest oficjalnie nazywany faksem grupy 3 CCITT (ITU-T).
Proces skanowania rozpoczyna się kiedy skaner w urządzeniu faksującym sprawdza jeden wiersz arkusza papieru. Linia skanowania może być np. czerwona. Widzi grupę czarno-białych plam, pokazanych w czerwonym prostokącie u dołu figury. Koduje wzór “plam” i przesyła je przez linię telefoniczną. Faks zazwyczaj jest wyposażony w matrycę CCD lub fotodiodę. Zawiera 1728 czujników (203 piksele na cal), dzięki czemu może zeskanować całą linię dokumentu za jednym razem. Papier jest oświetlony małą świetlówką, dzięki czemu czujnik ma dobry widok.
Przetwornik obrazu szuka czerni lub bieli. Dlatego pojedynczy wiersz dokumentu można przedstawić w 1728 bitach. W trybie standardowym dokument zawiera 1145 wierszy. Całkowity rozmiar dokumentu to - 1728 pikseli na wiersz * 1145 wierszy = około 2 000 000 bitów informacji.Aby zmniejszyć liczbę przesyłanych bitów, faksy grupy 3 używają trzech różnych technik kompresji - MH, MR i MMR. Podstawową ideą w tych schematach jest szukanie „ciągów” bitów tego samego koloru. Na przykład, jeśli cała linia na stronie jest biała, modem może przesłać kilkanaście bitów zamiast pełnych 1728 bitów przeskanowanych w poszukiwaniu linii.
Ten rodzaj kompresji może skrócić czas transmisji co najmniej dwukrotnie, a w przypadku wielu dokumentów znacznie więcej. Dokument zawierający znaczną ilość białych znaków może zostać przesłany w ciągu zaledwie kilku sekund. No dobra, ale jak odebrać wysłany faks? Bity zeskanowanego dokumentu przechodzą przez linię telefoniczną i docierają do faksu odbierającego. Bity są dekodowane, dekompresowane i ponownie składane w zeskanowanych liniach oryginalnego dokumentu. Istnieje pięć typowych sposobów drukowania faksu, w zależności od typu urządzenia, które go odbiera:
Papier termiczny - kiedy faksy zaczęły masowo infiltrować biura w latach 90, większość z nich korzystała z papieru termicznego. Papier jest pokryty substancjami chemicznymi, które reagują na ciepło poprzez czernienie. Poza tym, budowa drukarki termicznej jest bardzo tania. Drukarki termiczne nie mają ruchomych części z wyjątkiem mechanizmu podawania papieru. Nie ma materiałów zużywalnych, takich jak atrament lub wstążki, ponieważ papier zawiera atrament. Właściwie można powiedzieć, że drukarki termiczne są praktycznie niezniszczalne. Jedyną wadą jest to, że papier z czasem się odbarwia, a jeśli zostawisz go np. w rozgrzanym samochodzie, zrobi się całkowicie czarny.
Folia termiczna - folia termiczna wykorzystuje taśmę o szerokości strony, która zawiera atrament, który topi się na papierze po podgrzaniu. Jest to bardziej skomplikowane mechanicznie niż papier termiczny, ale mniej skomplikowane niż druk atramentowy.
Atrament - ta technika wykorzystuje ten sam mechanizm, co drukarka atramentowa .
Drukarka laserowa - ta technika wykorzystuje ten sam mechanizm, co drukarka laserowa .
Drukarka komputerowa - faks jest faktycznie odbierany przez faks-modem (modem obsługujący standardy danych grupy 3), przechowywany na dysku twardym komputera jako plik graficzny, a następnie wysyłany do zwykłej drukarki komputera.
Faksy - jak korzystać z faksu?
Faksy są łatwe w obsłudze i przypominają wybieranie numeru telefonu. Jak więc wysłać faks? Upewnij się, że urządzenie faksujące jest podłączone do źródła zasilania, a także do działającego gniazda telefonicznego. Włącz faks. Uzyskaj numer faksu docelowego urządzenia. Zbierz dokumenty, które chcesz wysłać i ułóż je w takiej kolejności, w jakiej chcesz je otrzymać. Wypełnij oddzielną kartkę papieru zwaną okładką, podając imię i nazwisko odbiorcy, numer faksu / numer telefonu, swoje imię i nazwisko, numer telefonu, krótką wiadomość i liczbę stron (w tym arkusz tytułowy).
Ułóż dokumenty stroną zadrukowaną do góry na tacy podajnika faksu, stroną tytułową do góry. Wybierz numer faksu odbiorcy. Naciśnij przycisk „faks” lub „wyślij”, w zależności od konkretnego modelu faksu. Teraz faks zeskanuje każdą stronę dokumentu do swojej pamięci. Po zeskanowaniu wszystkich stron usłyszysz serię dźwięków. Dźwięki te sygnalizują „uzgadnianie” informacji między faksem wysyłającym i odbierającym, ustanawiając łącze komunikacyjne. Poczekaj kilka sekund lub minut, aż faks zostanie wysłany. Jeśli faks ma mały ekran, poszukaj potwierdzenia, że faks został przesłany. Niektóre faksy wydrukują również krótki raport potwierdzający to, że dokumenty zostały wysłane i odebrane przez odbiorcę.
Skoro już wiesz jak wysłać faks, to zapewne chciałbyś dowiedzieć się jak go odebrać, prawda? Upewnij się, że faks jest podłączony, włączony i podłączony do działającego gniazda telefonicznego. To gniazdo telefoniczne może być zwykłą linią telefoniczną lub dedykowaną linią faksu. Ważne jest, aby nadawca miał właściwy numer. Upewnij się, że w urządzeniu faksującym znajduje się wystarczająca ilość atramentu w kasecie z tonerem. Kasety z tonerem zwykle mają pewien rodzaj wskaźnika, kiedy poziom tonera jest niski. Większość nowoczesnych faksów ostrzega również o niskim poziomie tonera.
Upewnij się, że w tacy papieru faksu znajduje się wystarczająca ilość papieru do drukarki. Przekartkuj papier (przesuń kciukiem wzdłuż dołu, oddzielając poszczególne strony), aby uniknąć zacięć papieru w urządzeniu. Jeśli w faksie jest telefon, zadzwoni telefon. Nie odbieraj tego. Poczekaj na sygnał lub dźwięki „uzgadniania” wskazujące, że faks rozmawia z urządzeniem nadawcy. Następnie faks automatycznie rozpocznie drukowanie każdej strony faksu. Sprawdź arkusz tytułowy, aby upewnić się, że otrzymałeś tyle stron, ile zostało wysłanych. Jeśli jest to ważny dokument, zgodnie z etykietą biurową należy zadzwonić lub wysłać e-mail do nadawcy w celu potwierdzenia, że faks został odebrany.
Faksy - rozwiązywanie problemów z faksem
Zacięcia papieru to potencjalny problem z urządzaniem faksującym. Faksy to skomplikowane urządzenia z delikatnymi czujnikami, silnikami i precyzyjnie skalibrowanymi ruchomymi częściami. I chociaż w chwili wystąpienia problemów możesz chcieć kopnąć swój faks, zwłaszcza gdy wystąpi zacięcie papieru, istnieje inne i dużo lepsze rozwiązanie problemów. Oto kilka wskazówek dotyczących rozwiązywania najczęstszych problemów z faksem - czyli najczęściej będą to problemy z jakością obrazu, zacięciem papieru i problemy z łącznością.
Najczęstsze problemy z jakością obrazu faksów to strony, które wychodzą zbyt ciemne, zbyt jasne lub są nieczytelne z powodu smug i plam. W przypadku stron ciemnych i jasnych rozwiązanie problemu może być bardzo proste - wystarczy zmienić ustawienia ciemności lub nasycenie barw w urządzeniu odbierającym. Jeśli odbiorca drukuje testowo, a strona jest czysta, najprawdopodobniej problem dotyczy urządzenia nadawcy. Nadawca powinien otworzyć obszar podawania dokumentów faksu i wyczyścić wszystkie powierzchnie oraz części ruchome lekko zwilżoną szmatką. Jeśli faks jest jednym z tych wielofunkcyjnych urządzeń, gdzie obok jest skaner i kopiarka, wyczyść również szybę skanera niewielkim środkiem do czyszczenia szkła.
Jeśli na wydruku testowym pojawiają się linie i plamy, oznacza to, że problem leży po stronie odbiorcy. Najczęstszą przyczyną zabrudzonych kopii jest rozlanie lub wyciek tonera lub atramentu. Drukarki laserowe i faksy używają dużych kaset z tonerem zawierających suchy, czarny, pudrowy toner. Jeśli otworzysz drzwiczki drukarki w faksie i zobaczysz kupkę suchego tonera, wyjmij kasetę z tonerem i potrząśnij nią. Jeśli toner wypadnie z wkładu, należy kupić nowy. Drukarki atramentowe i faksy używają ciekłego atramentu, a nie suchego tonera. Jeśli zauważysz krople lub kałuże mokrego atramentu w obszarze drukowania, wymień wkład atramentowy i dobrze wyczyść cały obszar.
Zacięcia papieru to kolejny typowy problem z faksem. Jeśli masz mały faks, istnieją tylko dwa obszary, w których papier może się zaciąć - podajnik dokumentów i obszar drukowania. Większe maszyny mają więcej kół zębatych i innych ruchomych części, w których papier może zwyczajnie utknąć. Na szczęście maszyny te często są wyposażone w czujniki, które informują, gdzie znajduje się zacięcie. Kluczem do usunięcia zaciętego papieru z faksu jest ciągnięcie w kierunku, w którym papier naturalnie się porusza. Szarpanie papieru w przeciwnym kierunku może uszkodzić małe koła i koła zębate lub pozostawić strzępy papieru w urządzeniu.
Jeśli faks sygnalizuje błąd, zapoznaj się z instrukcją lub skontaktuj się z producentem, aby zobaczyć, co on oznacza. Kod błędu możesz także wpisać w internecie z nadzieją, że ktoś miał podobny problem do Twojego i dzięki społeczności (głównie na forach) udało mu się go rozwiązać. Jeśli pojawi się dużo błędów w komunikacji, upewnij się, że linia telefoniczna jest całkowicie podłączona i że w słuchawce słychać wyraźny sygnał wybierania numeru. Jeśli nie, możesz zadzwonić do firmy telekomunikacyjnej i poprosić o sprawdzenie linii pod kątem zakłóceń.