Monitoring
Kamery monitorujące mogą być nieocenionym dodatkiem do Twojego domu, pomagając chronić Twoją prywatność i własność, bliskich i zwierzęta, zapewniając jednocześnie spokój ducha. W tym tekście omówimy wszystko, od definicji domowej kamery monitorującej po funkcje, których potrzebujesz i czego szukać w wysokiej jakości kamerze do monitoringu. Ale na początku zastanówmy się, co to jest i po co to nam jest. Domowa kamera monitorująca to urządzenie monitorujące, które pozwala obserwować własną nieruchomość z dowolnego miejsca, używając połączenia internetowego do przesyłania na żywo lub nagranych materiałów do smartfona lub kamery. Kamery monitorujące, przeznaczone do zastosowań domowych wyróżniają się wieloma cechami. W szczególności:
- Komunikują się bezprzewodowo przez Wi-Fi lub za pomocą przewodów
- Są zasilane przewodami, bateriami lub gniazdkiem ściennym
- Są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach, na zewnątrz lub w obu przypadkach
- Możliwość przesyłania strumieniowego wideo na żywo i sterowania za pomocą aplikacji na smartfony
- Oferują całkiem przyzwoitą jakość wideo w wysokiej rozdzielczości 4K
- Można powiększać materiał filmowy za pomocą zoomu cyfrowego
- Nagrywaj w sposób ciągły, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu lub po wykrycia ruchu
- Posiadają funkcję „noktowizora”, dzięki czemu można nagrywać w ciemności
- Mogą zawierać dwukierunkowy dźwięk i wbudowany alarm
- Mogą zawierać soczewki szerokokątne i / lub funkcje obrotu / pochylenia, aby widzieć poza standardowym polem widzenia
Monitoring - zakup kamery do monitoringu
Zakup kamery do monitoringu domu to stosunkowo prosty proces. Wykonaj pięć poniższych kroków, aby kupić odpowiedni dla siebie.
- Zdecyduj, które części domu chcesz chronić
- Wybierz swoje źródło zasilania
- Określ swój budżet
- Wybierz odpowiednie funkcje
- Rozważ swoją prywatność
Zdecyduj jakie części swojego domu chcesz chronić
Zadbaj o ochronę wszystkich miejsc, w których uważasz, że mogłoby dojść do włamania. Ponadto musisz określić, czy potrzebujesz kamer wewnętrznych, kamer zewnętrznych, czy obu, i gdzie chcesz je ustawić. Pamiętaj, że kiedy instalujesz kamery zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, upewnij się, że zamontowałeś je wystarczająco wysoko, aby intruz nie mógł ich złapać ani w jakiś sposób zakryć.
Źródło zasilania
Zdecyduj, czy chcesz mieć kamery przewodowe czy bezprzewodowe. Kamery przewodowe nie potrzebują źródła zasilania w pobliżu, ale muszą być podłączone do centralnego urządzenia rejestrującego. W rezultacie, zazwyczaj wymagają profesjonalnej instalacji. Większość dostępnych na rynku kamer bezprzewodowych wymaga gniazdka zasilającego, zarówno te na zewnątrz, jak i wewnątrz. Te wewnątrz będzie wymagać przewiercenia zewnętrznej ściany, aby poprowadzić przewód zasilający w taki sposób, by uniemożliwić intruzowi możliwości odłączenia kamery lub przecięcia przewodu. Niektóre kamery bezprzewodowe mogą być zasilane baterią lub akumulatorem. Jednak nawet i ta kamera, będzie wymagała okresowego ładowania za pomocą gniazdka ściennego lub paneli słonecznych (jeśli kamera jest do tego przystosowana). Główną zaletą kamer przewodowych jest to, że możesz nagrywać w sposób ciągły gromadząc dane/nagrania na urządzenia lokalne (np. dyski twarde, sieciowe itp.), dzięki czemu nie musisz płacić miesięcznych opłat za przechowywanie w chmurze ani martwić się o włamanie.
Określ swój budżet
Ceny pojedynczej kamery bezprzewodowej wahają się od 100 do 1400 złotych. Średni koszt całego systemu monitoringu, do pokrycia pomieszczeń w całym domu wynosi od 1000 do nawet 10.000 złotych, w zależności od wielkości posiadłości i wybranego modelu kamery monitorującej. Jeśli potrzebujesz wielu kamer, koszt zakupu i bieżące opłaty za przechowywanie wideo mogą szybko się sumować, ostatecznie pokazując niezłą sumkę. Możesz jednak zainstalować te kamery samodzielnie, aby zaoszczędzić na kosztach instalacji. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalną instalację, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ceny montażu zaczynają się już od 400 złotych od jednej kamery. Kamery przewodowe są ogólnie tańsze i nie generują żadnych bieżących opłat za przechowywanie wideo. Należy jednak liczyć się z kosztami instalacji wynoszącymi około 700 złotych za jedną kamerę, a zwykle trzeba zamontować przynajmniej te minimum czterech kamer.
Wybierz odpowiednie funkcje
Najważniejsze cechy domowej kamery przeznaczonej do zapewnienia bezpieczeństwa to nagrywanie aktywowane ruchem, ostrzeżenia przesyłane bezpośrednio na naszego smartfona, dobra rozdzielczość i funkcja nagrytwania nocą (wbudowany noktowizor). To te funkcje pomogą Ci zapewnić bezpieczeństwo całej rodziny. Inne funkcje, które również mogą być pomocne, obejmują dwukierunkowy dźwięk, wbudowane syreny i reflektor oraz szerokie pole widzenia, aby uchwycić większy obszar przy mniejszej liczbie kamer. Zaawansowane funkcje oprogramowania, które należy wziąć pod uwagę, obejmują kamery, które potrafią rozróżniać ludzi i zwierzęta oraz te, które monitorują określone strefy aktywności, aby pomóc odfiltrować fałszywe alarmy. Zastanów się również, czy potrzebujesz kamery, która będzie nagrywać w sposób ciągły, czy tylko wtedy, gdy coś się wydarzy/stanie/poruszy. Ciągłe nagrywanie zapewnia większą ochronę, bo wiesz, że niczego nie przegapisz, ale wymaga to dużej przepustowości sieci Wi-Fi i miejsca na magazynowanie/przechowywanie plików wideo.
Chroń swoją prywatność
Kamery bezprzewodowe przesyłają materiał filmowy przez Internet i zazwyczaj przechowują go na serwerze w chmurze, co oznacza, że technicznie może być oglądany także przez inne, niepowołane osoby. Aby zmniejszyć to ryzyko, kupuj kamery tylko od firm, którym ufasz i które traktują prywatność i bezpieczeństwo całkiem poważnie - pamiętaj, że na tym się nie oszczędza. Poszukaj wbudowanych funkcji prywatności, takich jak “geofencing” (który wyłącza kamery, gdy jesteś w domu i włącza się, gdy wychodzisz, na podstawie lokalizacji telefonu) lub fizyczna przesłona aparatu, która może zablokować obiektyw. Ponadto, kamery bezprzewodowe, oferują uwierzytelnianie dwuskładnikowe (które wysyła SMS-a lub e-mail ze specjalnym kodem po wpisaniu hasła), aby chronić cię przed potencjalnymi włamaniami.
Czy właściwie potrzebujesz kamer do monitoringu?
Kamery monitorujące w domu oferują prosty, stosunkowo niedrogi sposób na zadbanie o bezpieczeństwo - głównie mają odstraszać potencjalnych włamywaczy i intruzów. Montaż domowej kamery bezpieczeństwa wewnątrz lub na zewnątrz domu, pozwala w dowolnym momencie zobaczyć, co się w nim dzieje i to w sposób zdalny za pośrednictwem smartfona. Kamera może również ostrzegać Cię o każdej aktywności na Twojej posesji, dzięki wbudowanym czujnikom ruchu.
Dobry monitoring ma zapewnić spokój Tobie i rodzinie, zwłaszcza gdy jesteś poza domem. Nagranie może posłużyć do zaalarmowania władz lub oskarżenia sprawcy, a badania wykazały, że sama obecność kamery może odstraszyć potencjalnych intruzów, włamywaczy czy złodzieji. Ponieważ większość sprawców, widząc kamerę, zacznie postrzegać taką posesję/dom, za trudniejszy cel i jest spora szansa na to, że zrezygnuje z włamania. Eksperci do spraw bezpieczeństwa jasno podkreślają - wystarczy mieć widoczne kamery, co już stanowi ogromny środek odstraszający.
Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, zalecają zainstalowanie monitorowanego systemu bezpieczeństwa w domu, aby zapewnić pełną jego ochronę (większość oferuje kamery), albo samodzielne zainstalować kamery do monitoringu, co jest opcja dużą tańszą, zwłaszcza jeśli nie chcesz takich rzeczy jak czujniki ruchu i koszty profesjonalnego monitoringu. Kamery monitorujące, mogą zapewnić wystarczającą ochronę wysyłając ostrzeżenia do smartfona, gdy tylko wykryją hałas lub ruch. Dzięki dwukierunkowym dźwiękom i wbudowanym alarmem, możesz reagować na alerty i potencjalnie zapobiegać wszelkim kłopotom.
Monitoring - na jakie funkcje zwracać uwagę przy zakupie kamery do monitoringu
Poniżej znajdziecie najważniejsze cechy i funkcje, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie kamery przeznaczonej do monitoringu. Co taka kamera powinna oferować?
Aktywacja ruchu: kamera powinna rozpocząć nagrywanie natychmiast po wykryciu ruchu i przechowywać ten materiał w miejscu, do którego można uzyskać dostęp przez pewien czas. Czasami nazywa się to nagrywaniem opartym na zdarzeniach.
Alerty na smartfony: Dobra kamera bezpieczeństwa powinna oferować dostosowywane alerty, które są wysyłane do smartfona lub tabletu.
Rozdzielczość: im wyższa rozdzielczość wideo, tym więcej szczegółów zobaczysz. Większość dzisiejszych kamer oferuje obraz w pełnej wysokiej rozdzielczości HD, 1080p lub 2K. Super HD (1440p / 4 megapiksele lub 2K) i ultra HD (8 megapikseli lub 4K) są coraz popularniejsze, ponieważ zapewniają ostrzejsze, wyraźniejsze obrazy. Full HD będzie w porządku dla większości ludzi, ale jeśli chcesz przybliżyć twarz osoby, poszukaj super lub ultra HD i obiektywu z zoomem cyfrowym 8x lub 12x.
Noktowizor: zewnętrzne kamery bezpieczeństwa powinny mieć noktowizor z dobrym zasięgiem. Kamery nie widzą tak daleko w nocy, jak w dzień, a zasięg widzenia w nocy waha się od około 30 metrów do 300 metrów. Poszukaj kamery z noktowizorem o zasięgu co najmniej 50 metrów. Noktowizory kolorowe są dostępne tylko w niektórych kamerach i to tylko tych z wyższej półki cenowej.
Dźwięk: wbudowany mikrofon pozwala zarówno słyszeć, jak i sprawdzać, co się dzieje. Głośnik z dwukierunkowym dźwiękiem to dobre ulepszenie, dzięki czemu możesz rozmawiać przez kamerę z kimkolwiek, kto jest na twojej posesji.
Przechowywanie: Większość kamer przechowuje swój materiał filmowy w chmurze (zdalnym serwerze połączonym z kamerą przez internet). Istnieje również możliwość przechowywania lokalnego, na karcie microSD w kamerze lub na oddzielnym podłączonym dysku twardym.
Pole widzenia: im szersze pole widzenia, tym mniej kamer trzeba będzie zainstalować, aby zakryć całą posiadłość. Szukaj pola widzenia między 130 a 180 stopni.
Funkcje prywatności: Jeśli martwisz się o prywatność, poszukaj funkcji geofencing, która wyłączy kamerę, gdy smartfon będzie w domu i włączy się ponownie, gdy wyjdziesz.
Funkcje bezpieczeństwa: Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to ważna funkcja bezpieczeństwa, która pomaga chronić Twoje dane i filmy przed potencjalnym włamaniem. Oznacza to tyle, że musisz potwierdzić, że logujesz się na swoje konto za pomocą drugiej metody, takiej jak rozmowa telefoniczna, e-mail lub SMS.
Zaawansowane funkcje: wbudowany alarm lub reflektor mogą działać jako dodatkowy środek odstraszający, a rozszerzone możliwości oprogramowania, takie jak możliwość ustawiania stref aktywności, odróżniania ludzi od zwierząt, rozpoznawania twarzy oraz powiększania i przesuwania, dają większą kontrolę nad tym, co kamera widzi.
Integracje: inteligentne kamery bezprzewodowe mogą komunikować się z systemami inteligentnego domu, zapewniając dodatkowe funkcje, bezpieczeństwo i wygodę. Na przykład po zintegrowaniu z ekosystemami Amazon Alexa lub Google Home możesz użyć poleceń głosowych, aby wyświetlić materiał bezpieczeństwa na inteligentnym głośniku z ekranem lub zgodnym telewizorem. Niektóre kamery bezpieczeństwa integrują się również z inteligentnymi zamkami, aby umożliwić bezpieczny dostęp do domu. Kamery współpracujące z Apple HomeKit pozwolą Ci przeglądać je za pośrednictwem aplikacji Apple Home, a także przechowywać nagrania za pomocą HomeKit Secure Video, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na większej prywatności.